SN rozstrzygał zatem, czy zgodnie z art. 61 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy złożenie przez pracodawcę oświadczenia woli o odwołaniu – poprzez odbycie z pracownikiem rozmowy telefonicznej albo wysłanie mu pocztą elektroniczną informacji o odwołaniu na prywatny adres – może być uznane za równoznaczne z dostarczeniem oświadczenia woli do jego adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią.
Czy pracodawca może skutecznie żądać przerwania urlopu wypoczynkowego za pośrednictwem komunikacji elektronicznej?
Czy pracodawca może skutecznie żądać przerwania urlopu wypoczynkowego za pośrednictwem komunikacji elektronicznej?
Zatrudniający ma prawo odwołać pracownika z wypoczynku, ale tylko gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wolnego. O ile więc sama możliwość odwołania nie budzi żadnych wątpliwości, to już tryb (i forma), w jakiej pracodawca zamierza zrealizować swoje uprawnienia w tym zakresie, może czasami budzić uzasadnione obiekcje. Kwestią tą zajmował się ostatnio Sąd Najwyższy (wyrok z 8 marca 2017 r., sygn. akt II PK 26/16). Sprawa, którą rozpatrywał, dotyczyła pracownika, który w przedostatnim dniu urlopu został poinformowany telefonicznie o odwołaniu z wypoczynku (a następnie w formie elektronicznej na adresy prywatnej poczty oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na prywatny numer).
SN stwierdził, że „skoro pracodawca – odwołując pracownika z urlopu – ogranicza w ten sposób konstytucyjne prawo do wypoczynku, winien to uczynić w jednoznacznym oświadczeniu woli”. Zatrudniony, który korzysta z wypoczynku, zwolniony jest bowiem czasowo z obowiązku świadczenia pracy i pozostaje poza sferą pracowniczego podporządkowania. Co oczywiste, nie utrzymuje w tym okresie stałego, codziennego kontaktu z firmą. Nie należy zatem wymagać od niego, z powołaniem się na art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p., aby odczytywał intencję pracodawcy odwołania z urlopu wypoczynkowego z faktów konkludentnych (na przykład z rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w przedostatnim dniu urlopu).
Ponadto SN zauważył, że „pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie ma obowiązku codziennego kontrolowania prywatnej poczty elektronicznej, zwłaszcza gdy pracodawca nie wykazał, że wykorzystywał ten sposób komunikacji z pracownikiem w dotychczasowej praktyce kontaktów zawodowych”.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama