statystyki

Kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie?

autor: Anna Borysewicz12.05.2018, 13:00
Odwołanie z urlopu na żądanie skutkuje powstaniem po stronie pracownika obowiązku stawienia się w firmie pod rygorem zwolnienia (nawet bez wypowiedzenia).

Odwołanie z urlopu na żądanie skutkuje powstaniem po stronie pracownika obowiązku stawienia się w firmie pod rygorem zwolnienia (nawet bez wypowiedzenia).źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Jeden z moich podwładnych przed rozpoczęciem pracy poprosił o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nie zgodziłem się na to, ponieważ doszło do awarii, w wyniku której przestały działać komputery. Wprawdzie inne osoby mogły usunąć skutki owej niesprawności, ale akurat do planującego urlop pracownika miałem największe zaufanie. Zatrudniony pojawił się w zakładzie, ale stwierdził, że w zaistniałej sytuacji miałem obowiązek udzielić mu urlopu. Czy miał rację?

Pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie podwładnego i w terminie przez niego wskazanym maksymalnie czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zaś zobowiązany jest zgłosić żądanie udzielenia owego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Tak stanowi art. 1672kodeksu pracy (k.p.). Brzmienie tego przepisu teoretycznie wskazuje na oblig udzielenia komentowanego wolnego przez zatrudniającego. Jednak z wyroków Sądu Najwyższego z 16 września 2008 r., sygn. akt II PK 26/08 oraz z 28 października 2009 r., sygn. akt II PK 123/09 wynika, że dopóki szef nie pozwoli podwładnemu na skorzystanie z tego urlopu, dopóty pracownik nie będzie mógł tego uczynić. W przeciwnym wypadku zatrudniony na etacie potencjalnie narazi się na zarzut ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego w postaci nieusprawiedliwionej absencji w zakładzie pracy. To zaś upoważnia pracodawcę do zakończenia z nim współpracy nawet w trybie natychmiastowym.

Podkreślenia wymaga, że zatrudniający nie ma całkowitej swobody w odmowie udzielenia urlopu na żądanie. Byłoby to sprzeczne z jego istotą. Taką możliwość przełożony zyska tylko ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności podwładnego w pracy. Podobnie tylko wówczas zatrudniający będzie mógł odwołać pracownika z urlopu. Przy czym będzie wtedy zobligowany do pokrycia kosztów poniesionych przez podwładnego w bezpośrednim związku z tymże odwołaniem.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane