Odwołanie pracownika z urlopu trudne do przeprowadzenia

autor: Łukasz Guza04.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:10
Podwładny korzystający z wypoczynku nie ma obowiązku przeglądania korespondencji elektronicznej.

Podwładny korzystający z wypoczynku nie ma obowiązku przeglądania korespondencji elektronicznej.źródło: ShutterStock

W praktyce przepisy dotyczące przerywania wypoczynku stają się martwe. Przyczynia się do tego ostatnie orzecznictwo.

Odwołanie pracownika z urlopu za pośrednictwem SMS-a lub e-maila jest nieskuteczne. Nawet jeśli szefowi cudem uda się połączyć z pracownikiem na wakacjach, musi wyraźnie odwołać jego wolne i zażądać powrotu do pracy. Nie wystarczy, że powie: „drogi pracowniku, jesteś dziś potrzebny w firmie”. Nie ma przy tym znaczenia, że zatrudniony ewidentnie unika kontaktu z przełożonym (np. nie odbiera połączeń lub rozłącza się szybko, twierdząc że nie może rozmawiać). Jeśli nie chce, aby przerywano mu wypoczynek, to firma w praktyce nie ma na to żadnych szans, pomimo że wprost uprawnia ją do tego kodeks pracy.

Takie wnioski można wysnuć z jednego z ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego (z 8 marca 2017 r., sygn. akt II PK 26/16). Miał on niełatwe zadanie. Musiał ważyć istotne interesy dwóch stron – prawo pracownika do wypoczynku oraz dbałość pracodawcy o dobro swojej firmy. Ostatecznie dał pierwszeństwo zatrudnionym, chroniąc ich czas wolny. Ale trudno oprzeć się wrażeniu, że dokonał tego w sposób, który w praktyce pozbawia pracodawcę prawa do przerywania wypoczynku podwładnych i czyni martwym art. 167 k.p.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane