statystyki

Ochrona pracownic na zmienionych zasadach. I nie tylko dla ciężarnych i karmiących

autor: Małgorzata Grzelak13.04.2017, 08:49; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:57
ciąża, kobieta w ciąży

Dotychczas prace im wzbronione obejmowało jedno rozporządzenie. Od maja odrębne regulacje będą dotyczyć ciężarnych i karmiących, a odrębne pozostałych.źródło: ShutterStock

Nowe rozporządzenie o pracach uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dotyczy tylko kobiet w związku z macierzyństwem. Pozostałe m.in. przed dźwiganiem ciężarów uchronią inne przepisy.

W wielu krajach pracownicy, którzy łączą pracę zawodową z byciem rodzicami, mają zagwarantowane wiele uprawnień. Większość tych regulacji odnosi się zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Konieczność szczególnej ochrony macierzyństwa oraz odrębności fizjologiczne mężczyzn i kobiet sprawiają jednak, że w wielu państwach wprowadza się specjalne regulacje dotyczące ochrony pracy kobiet oraz przewidziane dla nich szczególne normy dotyczące m.in. wysiłku fizycznego czy narażenia na szkodliwe czynniki w procesie pracy. Kobiety przez cały okres swej pracy podlegają ochronie przed nadmierną uciążliwością pracy, a ochrona ta zostaje wzmocniona w czasie ciąży i karmienia piersią.

Tego rodzaju uregulowania przewidują również polskie przepisy, a wymagania w tym zakresie narzuca również prawodawstwo unijne. W związku z tym ostatnim mieliśmy niedawno nowelizację przepisów kodeksu pracy (dalej: k.p.), a wkrótce czekają nas nowe przepisy wykonawcze w tym zakresie.

Najpierw ustawa, teraz rozporządzenie

Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia wynika z art. 176 k.p. Na mocy ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1053) od 3 sierpnia 2016 r. zamiast ogólnego zakazu zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia wprowadzono zakaz wyłącznie dla kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Ograniczeniu podlega obecnie wykonywanie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży lub karmiących, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Celem nowelizacji kodeksu pracy z 2016 r. jest prawidłowe wykonanie dyrektywy 2006/54/WE w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Jej przepisy odnoszą ograniczenia nie do kobiet w ogólności, jak uprzednio regulował to polski kodeks pracy, lecz do kobiet w ciąży i karmiących.

Obecnie Polska dostosowuje się do tych regulacji. Od maja 2017 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy wykonawcze do kodeksu pracy, szczegółowo regulujące zasady ograniczeń w pracy kobiet. Rada Ministrów ustaliła w rozporządzeniu nowy wykaz prac zakazanych kobietom w ciąży i karmiącym dziecko piersią. W szczególności wzięła pod uwagę prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, a także te mogące mieć niekorzystny wpływ ze względu na sposób i warunki ich wykonywania, z uwzględnieniem rodzajów czynników występujących w środowisku pracy i poziomu ich występowania. Warto przy tym zaznaczyć, że dotychczasowe przepisy wykonawcze (czyli rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet; Dz.U. z 2016 r., poz. 2057; dalej: rozporządzenie z 1996 r.) miały obowiązywać nie dłużej niż do 3 maja 2017 r.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane