Delegowanie popularne. KE może odwrócić ten trend

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.03.2017, 19:00
praca

KE proponuje m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba pracowników wysyłanych do pracy za granicę. Tak wynika z najnowszego raportu na temat delegowania przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Zgodnie z nim w 2015 r. zostało wystawionych 2,05 mln poświadczonych formularzy A1 (na podstawie których delegowani są pracownicy do innych krajów UE). Rok wcześniej było to o 7 proc. mniej. Trzema głównymi państwami wysyłającymi są nadal: Polska (463,2 tys. poświadczonych formularzy A1), Niemcy (240,9 tys.) i Francja (139,0 tys.). Polski ZUS wydał 23 proc. wszystkich formularzy A1 w UE. Jednak większość A1 wystawiają państwa starej Unii. Odsetek poświadczeń dla krajów piętnastki to 56 proc. Natomiast w przypadku nowych państw UE jest to 44 proc. – Przeczy to stereotypowej opinii, że pracownicy delegowani są głównie ze wschodu na zachód Europy. Najczęściej z delegowania korzystają kraje starej UE, np. pracownik jedzie z Francji do Niemiec – wyjaśnia Marcin Kiełbasa, prawnik z Inicjatywy Mobilności Pracy.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane