statystyki

PIP vs resort. Spór o badania lekarskie i szkolenia bhp

autor: Karolina Topolska, Karolina Romanowska, Marcin Sękowski27.07.2017, 10:01; Aktualizacja: 27.07.2017, 10:27
lekarz, badanie, medycyna

Szkolenie wstępne obejmuje instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy.źródło: ShutterStock

Nie jest jasne, jak sprostać wymogom dotyczącym delegowanych, gdy chodzi o badania lekarskie i szkolenia. Nawet gdy były wykonane za granicą, PIP niekiedy wymaga ich powtórzenia w Polsce. Zdaniem resortu rodziny nie ma do tego prawa.

18 czerwca minął rok od wejścia w życie ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. poz. 868, dalej: ustawa o delegowaniu). Pomimo upływu czasu nowe regulacje wciąż stwarzają problemy dla pracodawców zagranicznych delegujących pracowników do Polski. A bywa, że oznacza to problem również dla polskiej firmy przyjmującej pracowników. Tak jest w przypadku podmiotów należących do grup kapitałowych działających w kilku krajach. W sytuacji oddelegowania do Polski pracowników z zagranicy w praktyce obowiązki z tym związane niejednokrotnie spadają bowiem na barki polskich menedżerów HR.

Jak się okazuje, jednym z bardziej problematycznych obszarów są obowiązki z zakresu bhp, zwłaszcza dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Potwierdza to opublikowane niedawno sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2016 r. Wynika z niego, że w okresie od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. instytucja ta przeprowadziła 67 kontroli pracodawców delegujących pracowników do Polski (z czego 38 dotyczyło pracodawców z obszaru UE/EOG i Szwajcarii). Objęły one łącznie 1300 pracowników delegowanych do Polski. Efekt – najczęściej stwierdzane przez inspektorów nieprawidłowości z zakresu bhp dotyczyły właśnie badań lekarskich i szkoleń bhp pracowników delegowanych.

Jakie obowiązki

Zgodnie z ustawą o delegowaniu pracodawca delegujący pracownika na terytorium Polski ma obowiązek zapewnić mu, we wskazanym w ustawie zakresie, warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów kodeksu pracy (dalej: k.p.) oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników. Pośród warunków tych znajdują się także warunki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponieważ ustawa o delegowaniu reguluje te kwestie w sposób bardzo ogólny, w praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, które konkretne obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy delegującym i w jaki sposób im sprostać.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane