Zmiany w prawie pracy: Nad czym powinna pracować komisja kodyfikacyjna

autor: JP, KTop17.02.2017, 16:00
kontrola, praca

Zespół zajmujący się nowym kodeksem pracy stoi przed dużym wyzwaniem.źródło: ShutterStock

Trwają prace nad nowymi kodeksami prawa pracy. Zajmuje się tym Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, działająca w dwóch zespołach. Ich zadaniem jest przygotowanie projektów dwóch regulacji, tj. kodeksu pracy oraz kodeksu zbiorowego prawa pracy. Niewątpliwie więc czekają nas również nowe przepisy o czasie pracy. Powstaje pytanie, w jakim kierunku powinny one zmierzać.

Krzysztof Gąsior, adwokat, partner w kancelarii Zawirska Gąsior

Polska regulacja czasu pracy jest wyjątkowo skomplikowana. Nawet na tle pozostałych działów kodeksu pracy jest szczególnie niezrozumiała. Opracowując nowy kodeks, ustawodawca nie powinien więc tracić z pola widzenia, jaki cel przyświeca wprowadzaniu tego rodzaju regulacji. Przede wszystkim mają one służyć nie sądom i prawnikom, lecz stronom stosunku pracy, czyli pracownikowi i pracodawcy, którzy co do zasady nie są specjalistami z zakresu prawa pracy. I często to właśnie oni mają największe trudności z właściwym rozumieniem przepisów.

Grzegorz Orłowski, radca prawny z Orłowski – Patulski – Walczak Sp. z o. o.

Podstawowym problemem na gruncie prawnej regulacji czasu pracy jest konieczność harmonizacji funkcji ochronnej tych przepisów ze zjawiskami występującymi na współczesnym rynku pracy, w tym postępującą arytmią zapotrzebowania na pracę. Klasyczny, fabryczny model względnie stałych dni i godzin rozpoczynania i kończenia pracy zastępowany jest bardziej elastycznym, lepiej dostosowanym do zmiennych potrzeb pracodawców. I bardzo często dla pracodawców miarą racjonalności rozwiązań prawnych w tym zakresie są możliwości odchodzenia od tego klasycznego modelu. Wprawdzie kodeks pracy zawiera unormowania pozwalające na takie elastyczne rozwiązania, ale jest ich daleko za mało. Stopień szczegółowości kodeksowej regulacji tak naprawdę nie daje wielu możliwości, pozwala co najwyżej wybrać z kodeksowych form organizacji czasu pracy jeden z kilku zawartych tam gotowców - mniej lub bardziej dostosowany do potrzeb.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • oszukiwany(2017-02-17 20:43) Zgłoś naruszenie 01

  Komisja powinna zająć się dyskryminacją pracujących niepełnosprawnych,jedni pracują 7 godz,a inni 12-24,godz bo pracują przy jakimś pilnowaniu/co to znaczy nie potrafi określić dosłownie nikt/,żadne dostępne żródła nie określają tej czynności w czytelny sposób.Po prostu podła dyskryminacja i podziały,na życzenie lobby tzw firm ochroniarskich.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-02-17 22:34) Zgłoś naruszenie 41

  Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rzą .. a wystarczyło by tylko dopisek że ta mozna ale tylko w nsytuaci klęski zywiolowej a za dyzur domowy należy się połowa dniówki.I juz nie było by naduzyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gośc 2(2017-02-19 18:10) Zgłoś naruszenie 00

  Analizując dotychczasowe zmiany wprowadzone przez obecny rzad - STRACH SIĘ BAĆ jaki kolejny BUBEL BUBLE nam zaserwują !!!!!! )

  Odpowiedz
 • gośc 222(2017-02-19 18:11) Zgłoś naruszenie 00

  Analizując dotychczasowe zmiany wprowadzone przez obecny rzad - STRACH SIĘ BAĆ jaki kolejny BUBEL BUBLE nam zaserwują !!!!!! )

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane