statystyki

Sporne oceny prezydenckich zmian w kodeksie pracy: Kontrowersje wokół wydawania świadectw pracy

autor: Łukasz Guza07.02.2017, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2017, 08:49
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Kością niezgody mogą być za to rozwiązania dotyczące dyskryminacji oraz wydawania świadectwa pracy.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe i pracodawcy odmiennie oceniają projekt. Rozbieżności dotyczą przede wszystkim propozycji odnoszących się do dyskryminacji w zatrudnieniu i wydawania świadectw pracy.

Paradoksalnie, bliższy wydaje się kompromis w zakresie rozszerzenia prawa do ochrony niektórych pracowników przed zwolnieniem.

– 8 lutego w siedzibie OPZZ odbędzie się spotkanie partnerów społecznych i przedstawiciela Kancelarii Prezydenta. Będziemy starali się porozumieć w sprawie omawianych zmian. Sądzę, że konsensus jest możliwy – wskazuje Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Co łączy...

Zgodnie z prezydenckim projektem ochronę przed zwolnieniem zyskają pracownicy – inni członkowie najbliższej rodziny, którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego w zastępstwie matki (czyli np. babcia, dziadek lub ciocia dziecka; dotyczy to wyjątkowych sytuacji, np. śmierci matki lub jej pobytu w szpitalu). Będą oni mieli też np. prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do niej po wadliwym zwolnieniu. Zmianę tę wspierają związki zawodowe (NSZZ „Solidarność” i OPZZ), a rząd – we wstępnej opinii – także opowiada się za dalszym jej procedowaniem. Pracodawcy (Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP) nie są przeciw, ale jednogłośnie postulują dokonanie przeglądu wszystkich grup uprawnionych do szczególnej ochrony (jest już ich ponad 40) i ograniczenie ich liczby.

Partnerzy społeczni przedstawili też zbieżne stanowisko w zakresie czasu na odwołanie się od zwolnienia. Prezydencki projekt zakłada jego wydłużenie do 30 dni, ale od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje już nowy termin – 21 dni. Uzgodniono go wcześniej w trakcie autonomicznego dialogu (pracodawców i związków). Również rząd nie rekomenduje takiej zmiany ze względu na zbyt krótki czas od poprzedniej modyfikacji tego przepisu.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane