statystyki

Stelina: Formuła związków zawodowych jest niedostosowana do nowych realiów

autor: Paulina Szewioła04.04.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.04.2017, 08:20
Jakie są największe problemy w zbiorowym prawie pracy?

Jakie są największe problemy w zbiorowym prawie pracy?źródło: ShutterStock

W małych firmach utworzenie zakładowej organizacji jest barierą nie do przeskoczenia. Tak być nie może - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jakub Stelina, przewodniczący zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks zbiorowego prawa pracy.

Na jakim etapie znajdują się obecnie prace nad kodeksem zbiorowego prawa pracy?

W ramach zespołu do spraw zbiorowego prawa pracy przyjęliśmy koncepcję, że przez kilka pierwszych miesięcy zastanowimy się nad założeniami ogólnymi przyszłej kodyfikacji. A dopiero po ustaleniu kierunków nowelizacji zaczniemy przygotowywać rozwiązania szczegółowe, które będą przybierać postać przepisów.

Obecnie zakończyliśmy pierwszy etap i przymierzamy się do rozpoczęcia drugiego.

Jakie są największe problemy w zbiorowym prawie pracy?

Na pewno istnieje kłopot z niedostateczną reprezentacją osób zatrudnionych. Obecnie jest ona oparta na przedstawicielstwie związkowym, które bazuje na rozwiązaniach instytucjonalnych, nieprzystających do współczesnych realiów. Naszym celem jest więc wprowadzenie mechanizmów, które odbudują tę instytucję. Nie możemy jednak ignorować coraz popularniejszego przedstawicielstwa pozazwiązkowego. Dlatego ustaliliśmy, że będziemy pracować nad modelem dwutorowego przedstawicielstwa pracowniczego. Naszym zadaniem będzie teraz wypracowanie wzajemnych relacji pomiędzy nimi. Na pewno nie mogą one ze sobą rywalizować. Wprost przeciwnie, chcemy, żeby się uzupełniały.

Kolejną bolączką jest kwestia dialogu społecznego, który niestety kuleje. Jego najbardziej rozpowszechniona forma, czyli układy zbiorowe pracy, nie spełniają oczekiwań. Wynika to w dużej mierze właśnie z niedostatecznej reprezentacji zarówno pracowników, ale też pracodawców. To są dwa główne obszary, w których zmiany są potrzebne.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • XXYYZZ(2017-04-04 09:16) Zgłoś naruszenie 40

    Problem tkwi w liderach związkowych. Albo są to tłuste koty, które jedzą z ręki rządzącym lub pracodawcom, albo leserzy, których "karierę" zawodową inni pamiętają. Brak im wiedzy społecznej, ekonomicznej i prawniczej. Są zachowawczy i skoncentrowani na tym, żeby nikomu się nie narazić. Ci, co mogliby, są zachowawczy. A pracownikom/niewolnikom potrzeba bohaterów naszych czasów!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane