statystyki

Czy grafik można zmienić na wniosek pracownika?

autor: Marek Rotkiewicz16.12.2016, 07:00
plan planowanie

Możliwość planowania rozpoczęcia pracy przed upływem 24 godzin od godziny rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia istnieje jedynie wówczas, gdy stosowane są zmienne rozkłady czasu pracyźródło: ShutterStock

Tworzymy harmonogramy czasu pracy na okresy miesięczne. Zatrudnieni u nas pracują w systemie zmianowym od 6.00 do 14.00 lub od 13.30 do 21.30. Pracujemy we wszystkie dni tygodnia, staramy się jednak w każdym tygodniu planować pracę przez 5 dni. Przez pół godziny praca jest świadczona przez dwie osoby – przede wszystkim z uwagi na konieczność przejęcia obowiązków, przekazania dokumentacji itp.

Jeden z pracowników złożył wniosek o zgodę na zamianę godzin pracy z drugim pracownikiem w piątek. Czy biorąc pod uwagę przedstawiony plan tygodniowy [tabela 1] możemy się na taką zamianę zgodzić? Czy w ogóle pracodawca może dokonywać zmian w obowiązujących harmonogramach w czasie okresu nimi objętego?

Harmonogramy czasu pracy mają walor ochronny dla pracowników, dając im z wyprzedzeniem wiedzę na temat zapotrzebowania czasowego na ich pracę i ograniczając możliwość niespodziewanych zmian w tym zakresie. Nie można dopuścić dowolnych zmian rozkładów przez pracodawcę, gdyż prowadziłoby to do tego, że obowiązek tworzenia harmonogramów stawałby się w skrajnych przypadkach sztuczny. Z jednej strony pracownik musiałby otrzymywać miesięczny grafik, z drugiej – pracodawca mógłby go co chwilę modyfikować.

Wnioskując o zmianę harmonogramu, pracownik kieruje się własną potrzebą, w pełni świadomie uzgadniając inne godziny czy dni pracy z pracodawcą. Zgoda zatrudniającego nie stanowi w takiej sytuacji jednostronnego polecenia służbowego narzucającego modyfikację czasu pracy. Jest bowiem wyjściem w stronę określonej potrzeby pracownika. Należy więc dopuścić zmianę harmonogramu czasu pracy na wniosek zatrudnionego. Jednak w każdym przypadku taka modyfikacja musi być dopuszczalna z punktu widzenia przepisów o czasie pracy. Szczególnie należy zwrócić uwagę na kwestię doby pracowniczej i minimalnych odpoczynków.

Problem naruszeń

W sytuacji wynikającej z przedstawionego w tabeli 1 grafiku zmiana prowadziłaby wprost do naruszenia minimalnych odpoczynków dobowych oraz do podjęcia pracy ponownie w tej samej dobie. Doba pracownicza to 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dla pracownika B rozpoczynającego pracę w czwartek o godz. 13.30 doba kończy się o 13.30 w piątek. Po proponowanej zmianie rozpoczynałby on pracę w piątek o 6.00, czyli w niezakończonej dobie pracowniczej. Oznaczałoby to wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych. Dodatkowo w takim przypadku pracownik nie miałby zapewnionego minimalnego 11-godzinnego odpoczynku pomiędzy godziną zakończenia pracy (21.30) a godziną jej rozpoczęcia (6.00).


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane