statystyki

Nowe prace wzbronione. Ciężarne kobiety pokrzywdzone przez czas

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński15.12.2016, 09:08; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:37
ciąża

Zdaniem MRPiPS 5-minutowa przerwa od pracy będzie wliczana w przerwę 15-minutowąźródło: ShutterStock

Nowy pomysł resortu rodziny ma poprawić sytuację kobiet w ciąży. W praktyce zobowiąże je do dłuższej pracy, a w wielu przypadkach będą miały mniej praw niż pozostali pracownicy.

Więcej czasu spędzonego przed komputerem, ale z częstszymi przerwami. Takie jest główne założenie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Rzecz w tym, że przy okazji wprowadzenia nowych przepisów prawodawca pozbawi ciężarne uprawnień, które dotychczas przysługiwały wszystkim zatrudnionym na etat.

STAN NIEPATOLOGICZNY

Obecnie jest tak, że ciężarna może przepracować przy monitorze maksymalnie cztery godziny w ciągu doby. Przez pozostały czas – czyli co do zasady drugie cztery godziny – pracodawca może zlecić jej wykonywanie innych zadań, przy których patrzenie w monitor nie jest potrzebne. W praktyce często pracodawcy zwalniają kobiety w ciąży przed czasem do domu, przez co ich dniówka ogranicza się do czterech godzin.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje istotną zmianę. Chce bowiem wprowadzić zasadę, że ciężarna może pracować przy monitorze aż przez osiem godzin dziennie, o ile pracodawca zapewni jej 15-minutową przerwę od pracy przy komputerze w każdej godzinie. Efekt? Spędzenie realnie sześć godzin w ciągu dnia przy monitorze, a pozostałych dwóch przy wykonywaniu innych zadań.

– Nie jest to idealne rozwiązanie, bo przecież w firmie nie zostanie postawiony budzik odmierzający 45 minut, ale na pewno lepsze niż obecnie stosowane – twierdzi Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jej zdaniem na pochwałę zasługuje, że prawodawca szuka konsensusu pomiędzy potrzebami ciężarnych i pracodawców, szczególnie drobnych przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane