Wielu czytelników zastanawia się, czy błąd w podstawie prawnej w przesyłanym do sprzedawcy dokumencie może istotnie zaważyć ważności tego pisma.
Czytelnik, który zakupił produkt podczas pokazu napisał oświadczenie do danej firmy oraz do banku w celu odstąpienia od umowy. Niestety w piśmie do firmy zastosował starą podstawę prawną: Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. (Dz.U. 2000 nr 22, poz. 271 ze zm.) (dalej: Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów). Tymczasem od 25 grudnia powinien powołać się na Ustawę o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. 2014 r. poz. 827 ze zm.).
Czy zła podstawa prawna pisma dyskwalifikuje złożony wniosek, oświadczenie?
- Na tak postawione pytanie nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi ze względu na różnorodność okoliczności faktycznych mogących towarzyszyć składanemu oświadczeniu, trybu w jakim jest ono składane, czy też adresata składanego oświadczenia. Oświadczenia woli składane przez uczestników obrotu prawnego, których celem jest wywołanie określonych skutków prawnych (np. zawarcie umowy, modyfikacja/zakończenie umowy), wywołują skutki nie tylko w nich wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów. Co do zaś interpretacji złożonego oświadczenia woli, to należy je tłumaczyć tak jak tego wymaga ze względu na okoliczności w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje – informuje Łukasz Kotarba, radca prawny z kancelarii Brevells Cekiera Grzywacka Oleksiewicz sp. k.
Zgodnie z prawem wskazanie przez osobę składającą oświadczenie złej podstawy prawnej oświadczenia nie będzie samo w sobie powodować nieskuteczności złożonego oświadczenia i tylko z tej przyczyny nie można uznać, iż nie wywołuje ono określonych w nim rzeczywistych skutków. Istotne jest rozważenie pełnej treści złożonego oświadczenia, tj. faktów wskazanych w piśmie oraz konkluzji ze złożonego oświadczenia, w zestawieniu z okolicznościami oraz zachowaniem towarzyszącym danemu oświadczeniu.
- Istotne przy tym może być zachowanie strony składającej dane oświadczenie po jego dotarciu do adresata (w następstwie złożonego oświadczenia). Jeżeli np. strona umowy składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia, wskazując jednak jako podstawę prawną postanowienia umowy dotyczące wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym (bez zachowania okresu wypowiedzenia), a następnie w dalszym ciągu realizuje umowę, świadcząc na rzecz kontrahenta w okresie wypowiedzenia, to nie będzie podstaw do uznania, iż doszło do natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Inaczej zaś może zostać potraktowane to oświadczenie, gdyby po jego złożeniu nadawca natychmiast zaprzestanie realizacji umowy – w takim wypadku opisane zachowanie mogłoby prowadzić do uznania, iż zamiarem strony było natychmiastowe zakończenie stosunku prawnego i, że właśnie taki skutek wywołało to oświadczenie. Jakkolwiek, niedokładność, a niekiedy nawet wyraźna sprzeczność, między okolicznościami faktycznymi wskazanymi przez osobę składającą oświadczenie a podaną w piśmie podstawą prawną oświadczenia, nie dyskwalifikują automatycznie skuteczności złożonego oświadczenia, tym niemniej warto zadbać o precyzję w formułowania oświadczeń aby uniknąć konieczności sięgania do wskazanych na wstępnie ogólnych reguł interpretacyjnych (zasady współżycia społecznego, ustalone zwyczaje) – dodaje Łukasz Kotarba.
Komentarze (1)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeZ tego co zdążyłem na szybko przeczytać, to niby to jest mała rzecz, na którą nikt nie zwraca uwagi (a przynajmniej przeciętny klient), ale jak ktoś to zauważy to kolokwialnie mówiąc - mamy przekichane...