Pozornie to tylko nic nie znaczący szkic pojazdu . Gdy jednak na szali stawiamy ludzkie życie, a w walce o nie liczy się każda sekunda, karta ratownicza pojazdu nabiera szczególnego znaczenia.

W Europie trwa akcja promowania bezpieczeństwa na drogach. W jej ramach coraz częściej słyszy się o kartach ratowniczych pojazdów. Do ich używania zachęcają przedstawiciele straży pożarnej oraz policji. U dilera samochodowego dostaniemy ją za darmo, lecz najprostszym rozwiązaniem będzie wydruk z odpowiedniego źródła. Czym jest karta ratownicza pojazdu i jak ją uzyskać?

Zbawienna kartka A4

Rescue sheet, bo tak brzmi jej międzynarodowa nazwa, to zestandaryzowana, zawierająca symbole i oznaczenia informacja, umieszczona na kartce A4, która przedstawia schemat pojazdu. Znajdziemy na niej najważniejsze dla służb ratowniczych elementy samochodu, dzięki czemu ich zlokalizowanie jest szybsze i łatwiejsze. Na kartach zaznaczono wzmocnienia karoserii, rozmieszczenia poduszek powietrznych, akumulatora czy gazowych napinaczy pasów. Wymienione wyżej elementy w każdym z pojazdów mogą znajdować się w innych miejscach, co powoduje problemy z ich zlokalizowaniem. Po zaznajomieniu się z informacjami zamieszczonymi na karcie, ekipa prowadząca akcję ratunkową działa sprawniej, nie tracąc czasu na zbędne poszukiwania konkretnych elementów wyposażenia samochodu. Jak się okazuje ma to niebagatelne znaczenie. Zgodnie bowiem z informacjami promującymi karty ratownicze, posiadanie jej może skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 proc. , co przekłada się na 6 – 9 minut, często decydujących o ludzkim życiu.

Jak zdobyć kartę

Karty ratownicze pojazdu dostępne są na stronach internetowych producentów samochodów. Po znalezieniu odpowiedniej wersji karty, zgodnej z posiadanym modelem samochodu, drukujemy ją i umieszczamy w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Zgodnie z zaleceniami organizatorów akcji promocyjnej, w celu uniknięcia pomyłek w wyborze właściwej karty , warto udać się po nią do autoryzowanych punktów wydawania kart ratowniczych.

W celu poinformowania służb ratowniczych o posiadanej karcie pojazdu, należy nakleić na szybę specjalną naklejkę.