statystyki

Kara zamiast nagrody za udział w niesprawdzonej loterii

autor: Piotr Pieńkosz28.02.2014, 07:40; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:42
Loteria

Loteriaźródło: ShutterStock

Kolega namawia mnie do zainteresowania się różnorakimi internetowymi konkursami i loteriami. Dodaje, że jeśli mam trochę czasu, mogę również zająć się zakładami sportowymi. Przekonuje, że nie wymaga to dużego nakładu sił, a przy odrobinie szczęścia można zgarnąć wiele nagród, od książek i płyt z filmami do pieniędzy. Czy rzeczywiście jest to tak proste? – pyta pan Wojciech.

Internet jest równie dobrym narzędziem do zgłoszenia się do konkursu lub loterii jak telefon, esemes albo tradycyjna kartka pocztowa. Ma nawet tę przewagę, że dzięki kilku kliknięciom myszki można błyskawicznie uzyskać połączenie z całym światem, nie ponosząc przy tym kosztów znaczka pocztowego lub drogich wiadomości tekstowych (esemesy typu premium). Zalety nie powinny jednak przesłaniać zagrożeń, jakie niesie za sobą wirtualna rzeczywistość. A te czyhają również na osoby pragnące poczuć smak wygranej.

Wszystko dlatego, że rywalizacja w sieci dzieli się na konkursy i loterie. Różnica polega na tym, że w loteriach o wygranej decyduje przypadek, a wszyscy uczestnicy mają dokładnie taką samą szansę na zwycięstwo, natomiast przy udziale w konkursach trzeba wykazać się czymś więcej niż szczęściem, chociażby przygotowaniem pracy konkursowej lub wiedzą. Element losowości na którymkolwiek z etapów zmagań może czynić z zabawy loterię. Szablonowym przykładem tej ostatniej jest losowy wybór zdobywcy nagrody spośród osób, które nadesłały zgłoszenia. Rodzaj wygranej – pieniężna czy rzeczowa – nie ma tu znaczenia.

Z kolei do konkursów zaliczymy choćby rywalizację między uczestnikami, którzy nadesłali do oceny zrobioną przez siebie fotografię albo przepis kulinarny. Tu o zwycięstwie decyduje nie ślepy los, a ocena przez jury zgłoszonych do konkursu prac. Organizatorzy takich zmagań nie potrzebują zgody organów administracji na przeprowadzenie konkursu. Te ostatnie nie kontrolują również ich przebiegu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • D...(2014-02-28 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Z całym szacunkiem dla autora, ale chyba trochę pobłądził: art. 29a ustawy hazardowej zakazuje organizowania wszelkich gier hazardowych w Internecie oraz uczestniczenia w nich. Za złamanie tych zakazów grożą tak kary administracyjne jak i z Kodeksu karnego skarbowego. Jedynym wyjątkiem są zakłady wzajemne, czyli bookmacherka, którą można prowadzić za zezwoleniem Ministra Finansów. Ustawa nie przewiduje tu żadnych innych wyjątków, a że te akurat przepisy przeszły notyfikację, więc i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nic tu nie pomoże.
    Jak to mniej więcej mawiali Rzymianie: durne prawo ale prawo...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane