Wybierasz się w podróż samolotem i chcesz zabrać ze sobą swoje zwierzę? Przed wszystkim sprawdź, czy twój przewoźnik w ogóle daje ci taką możliwość. Pamiętaj, że na trasach do i z USA możesz podróżować na pokładzie samolotu ze zwierzęciem, które jest dla ciebie wsparciem emocjonalnym.

Na wstępie należy zaznaczyć, że popularne w Polsce tanie linie lotnicze takie jak WizzAir, Ryanair, czy Easy Jet nie zezwalają na przewóz żadnych zwierząt w swoich samolotach. Dotyczy to zarówno podróżowania zwierząt w kabinie samolotu, jak i w luku bagażowym. Wyjątek stanowi jedynie wyspecjalizowany pies przewodnik, który może wejść na pokład wraz ze swoim podopiecznym. Zazwyczaj powinien mieć on założony kaganiec i nie musi być umieszczony w klatce transportowej. Dodatkowo, podróżny powinien posiadać odpowiednie dokumenty poświadczające wyjątkową rolę zwierzęcia.

Pamiętaj, że na mocy Uchwały 27/2009 Ministra Pracy i Spraw Społecznych, przewóz psów przewodników, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym podczas lotów na terenie Unii Europejskiej i z krajów unijnych poza UE nie podlega opłacie.

Przewóz zwierząt niebędących przewodnikami dopuszcza za to nasz krajowy przewoźnik LOT. W przypadku LOT-u, możliwe jest podróżowanie z psem, kotem lub tchórzofretką. Od wagi zwierzęcia wraz z klatką zależeć będzie, czy może zostać zabrane ono wraz z podróżującym do kabiny. Jeśli pojemnik oraz zwierzę ważą więcej niż 8 kg, konieczne będzie umiejscowienie pupila w luku bagażowym.

Przewożenie zwierząt w samolocie – wymogi

- Niezależnie od tego czy zwierzę jest tylko towarzyszem podróży czy też pełni rolę przewodnika, na pokład samolotu trzeba koniecznie zabrać jego książeczkę zdrowia z zaświadczeniami o aktualnych szczepieniach. Musimy także posiadać paszport zwierzęcia, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto pamiętać także, że jeśli zwierzę podróżuje w towarzystwie osoby niebędącej jej właścicielem, niezbędne jest posiadanie pisemnego upoważnienia do przewozu zwierzęcia o charakterze niehandlowym – wyjaśnia Marta Koziarz, ekspertka z firmy AirHelp,

Okazuje się, że szczególne przepisy mogą dotyczyć też ras agresywnych, a także psów i kotów należących do ras brachycefalicznych, czyli z zadartym pyskiem. Wynika to z częściowej blokady dróg oddechowych, mogącej wywoływać trudności z oddychaniem. W takich przypadkach istnieją specjalne zalecenia i przepisy co do przewozu zwierząt samolotem.

Gdzie przewożone są zwierzęta w samolocie?

Zgoda na przewóz, a także określenie miejsca są zależne od wytycznych danej linii lotniczej, z której usług korzystasz. Przewóz zwierząt samolotem łączy się też z dodatkowymi opłatami, których wysokość jest zależna głównie od wagi pupila.

Jak wskazuje Marta Koziarz, na pokładzie samolotu mogą znajdować się tylko psy i koty, a pozostałe zwierzęta bez względu na wagę i gatunek są transportowane w lukach bagażowych.

Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, to przewożone są one w specjalnym kontenerze, który musi być odpowiednio duży i zapewniać swobodę ruchu, a razem ze zwierzęciem nie może przekroczyć wagi 6-8 kg.

Pamiętaj także o tym, że niektóre linie lotnicze nie wyrażają zgody na transport zwierzęcia w kabinie pasażerskiej. Wtedy dopuszczalna jest tylko podróż w luku bagażowym bądź przewóz typu cargo, np. do Wielkiej Brytanii.

Emotional Support Animal. Jak to działa?

Przewóz zwierząt w charakterze tzw. „emotional support” ma swój początek w Departamencie Transportu USA, który to wprowadził zmiany w ustawie o transporcie lotniczym. Jeden z dokumentów – Air Carrier Access Act, uwzględnił osoby, które potrzebują „wsparcia emocjonalnego” podczas podróży, dzięki czemu zwierzę mogło być przewożone w kabinie samolotu. Wymogiem było posiadanie odpowiedniego zaświadczenia określającego pupila jako „emotional support animal” (ESAN).

- Otwarcie tej furtki przyczyniło się jednak do naginania przepisów i przewozu na pokładzie samolotu takich zwierząt jak: kucyki, węże czy świnie. Odpowiedzią amerykańskich linii lotniczych na tę sytuację było ustanowienie własnych regulacji w ramach przepisów wewnętrznych i określenie listy gatunków zabronionych – informuje Marta Koziarz z AirHelp.

W Europie przepisy pozostają nadal znacznie bardziej restrykcyjne i zdecydowana większość linii lotniczych nie pozwala na przewóz zwierząt w charakterze „emotional support”.

Co ciekawe, taką możliwość mają jednak pasażerowie, którzy korzystają z oferty PLL LOT i podróżują do i ze Stanów Zjednoczonych. Usługa ta jest bezpłatna, jednak podróżny musi posiadać niezbędne zaświadczenie lekarskie, o których więcej przeczytać można na oficjalnej stronie przewoźnika.