statystyki

Nieuczciwe praktyki rynkowe i kosztowne SMS-y. Serwisy internetowe przegrały z UOKiK

autor: Patryk Słowik30.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:52
Jak nietrudno zgadnąć, były to SMS-y premium po kilkadziesiąt złotych każdy.

Jak nietrudno zgadnąć, były to SMS-y premium po kilkadziesiąt złotych każdy.źródło: ShutterStock

Serwisy HotAwards i HotPrizes były promowane w sugerujący konsumentom sposób, że biorą oni udział w konkursie. Tymczasem chodziło jedynie o to, by naiwniacy wysłali kosztowne SMS-y. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że przedsiębiorcy stosowali nieuczciwe praktyki rynkowe.

 Marek Niechciał wydał dwie decyzje w tej sprawie. Dotyczą one firm: Karcz-Provider Kamil Karcz z Sułkowic oraz Leaders z Andrychowa. Ta pierwsza – relacjonuje UOKiK na swej stronie internetowej – prowadziła serwis HotAwards, przejęty następnie przez założoną i kontrolowaną przez tego przedsiębiorcę spółkę Leaders, która na jego bazie utworzyła serwis HotPrizes.

Obydwa serwisy były promowane przy udziale współpracujących z przedsiębiorcami partnerów. Konsumenci widzieli w internecie reklamy informujące o możliwości otrzymania m.in. tabletów, laptopów, konsoli do gier, telefonów komórkowych. Były one opatrzone hasłami w rodzaju: „Wygraj”, „Wystarczy kilka minut!”. Po rozwiązaniu zadania konkursowego pojawiał się napis typu: „Gratulacje! Udało ci się!”, a następnie komunikat: „To już ostatni krok! Uzupełnij swoje dane. Wyślij SMS’a o treści (…) pod numer (…)”.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane