Sklep nie ponosi odpowiedzialności, jeśli klient testował produkty na własną rękę

autor: Sławomir Wikariak03.07.2017, 07:38; Aktualizacja: 03.07.2017, 08:23
Pozwana drogeria nie zaakceptowała roszczeń klientki.

Pozwana drogeria nie zaakceptowała roszczeń klientki.

Klientka użyła preparatu, który wywołał u niej podrażnienie? Jeśli zrobiła to bez pytania, to nie może mieć pretensji do sklepu.

Choć Polska to jeszcze nie USA, także i w naszym kraju konsumenci coraz częściej próbują dochodzić rekompensat za niepożądane działanie różnego rodzaju produktów. Z pozwem o 40 tys. zł zadośćuczynienia wystąpiła mieszkanka Torunia, która poparzyła się preparatem do dezynfekcji skóry. Chodząc po drogerii natknęła się na stoisko z próbkami kosmetyków do makijażu. Obsługującej je pracownicy nie było na miejscu. Klientka, która z zawodu sama jest kosmetyczką, postanowiła sama przetestować jeden z podkładów, nakładając go na grzbiet dłoni. Aby go usunąć użyła płynu do dezynfekcji, który również znalazła na stanowisku. Jak się później okazało, nie powinna tego robić. Z jakichś względów płyn zadziałał żrąco na jej skórę, powodując poparzenie. Po trzech dniach kobieta poszła do lekarza pierwszego kontaktu, a po kilku kolejnych tygodniach wykupiła wizytę u prywatnego dermatologa. W pozwie oprócz 40 tys. zł zadośćuczynienia zażądała również zwrotu kwoty, jaką wydała na prywatne leczenie.

Pozwana drogeria nie zaakceptowała roszczeń klientki. Argumentowała, że ta nie powinna sama korzystać z płynu, gdyż ten przeznaczony był wyłącznie dla pracownicy obsługującej stoisko z próbkami kosmetyków. Preparat jest dopuszczony do sprzedaży, ale do profesjonalnych zastosowań (np. w służbie zdrowia). Jest to bowiem środek dezynfekujący i nie środek do demakijażu. Na opakowaniu butelki znajdują się ostrzeżenia, w tym również i takie, aby preparatu używać wyłącznie po umyciu skóry.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane