statystyki

PIT 2014: Opodatkowanie wynajmu można zmienić, ale trzeba się spieszyć

autor: Agnieszka Pokojska07.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.01.2015, 08:30
Stosując ryczałt (w wysokości 8,5 proc.) co do zasady nie odlicza się kosztów.

Stosując ryczałt (w wysokości 8,5 proc.) co do zasady nie odlicza się kosztów.źródło: ShutterStock

Dwa lata temu zaczęłam wynajmować mieszkanie studentom. Z urzędem skarbowym rozliczam się ryczałtem w wysokości 8,5 proc. – pisze pani Zofia. W 2015 roku zamierzam wyremontować mieszkanie i kupić nowe meble. Czy w związku z tym mogę zmienić formę opodatkowania i rozliczać się według skali? Czy będzie to dla mnie bardziej opłacalne – pyta czytelniczka.

Pani Zofia może zmienić sposób rozliczeń z fiskusem w 2015 r. Musi tylko do 20 stycznia 2015 r. złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego, w którym płaci podatek dochodowy. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – jeżeli podatnik, który stosuje ryczałt, do 20. dnia roku następnego nie wybierze innego sposobu opodatkowania, to nadal będzie musiał go stosować. Dla czytelniczki, która poniesie w 2015 r. koszty remontu, bardziej korzystne będzie rozliczanie się według skali podatkowej.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane