To, czy korzystając z aplikacji E-deklaracje, będziemy w stanie szybko i sprawnie złożyć zeznanie podatkowe przez Internet zależy nie tylko od szybkości łącza internetowego, ale również od tego, na ile sprawnie posługujemy się samą aplikacją. Z jakimi problemami spotykają się najczęściej podatnicy składający zeznanie podatkowe za pośrednictwem sieci?

Składanie PIT przez Internet jest proste, co nie znaczy, że podatników nie mogą spotkać przykre niespodzianki. Oto problemy, z którymi najczęściej spotykają się osoby decydujące się na złożenie rozliczenia podatkowego drogą elektroniczną.

Czekając na UPO

Problem z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – po poprawnym wypełnieniu zeznania i wysłaniu go drogą elektroniczną do właściwego Urzędu Skarbowego, podatnik powinien pamiętać o otrzymaniu i zapisaniu UPO. Poświadczenie jest gwarancją, że deklaracja przesłana drogą elektroniczną dotarła do urzędu i jest poprawna. Problem jaki może się pojawić, jest związany z czasem w jakim podatnik powinien otrzymać potwierdzenie. Czasami przychodzi ono dosłownie w ciągu kilkunastu sekund, ale zdarzają się sytuacje, w których na potwierdzenie trzeba poczekać nawet kilka godzin. Podatnik, który zdecyduje się złożyć PIT przez Internet pod koniec kwietnia musi liczyć się z tym, że na UPO będzie musiał poczekać nie mając do ostatniej chwili pewności, czy PIT dotarł do urzędu.

Sprawdź przychód z zeszłego roku!

Wysyłając PIT przez Internet nie musimy korzystać ze stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Warunkiem koniecznym do autoryzacji przy elektronicznym rozliczeniu jest bowiem wpisanie między innymi numeru PESEL i kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu za ubiegły rok podatkowy. I tu uwaga: błędne wpisanie przychodu będzie skutkowało nieprzyjęciem takiego zeznania.

Status 412

Niektórzy podatnicy spotykają się z problemem o nazwie „status 412”. Status ten oznacza negatywną weryfikację wynikającą z niezgodności danych autoryzacyjnych z danymi w dokumencie. Ten problem pojawia się w momencie, kiedy zestaw danych identyfikacyjnych: NIP, PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia zawarty w bloku danych autoryzujących do podpisywania dokumentu jest niezgodny danymi zawartymi w bloku danych identyfikacyjnych w zeznaniu. Powodem może być również korzystanie z nieaktualnej wersji aplikacji e-Deklaracje Desktop, wpisanie w danych autoryzujących danych małżonka (drugiego podmiotu na zeznaniu) lub wadliwe funkcjonowanie innej aplikacji używanej do wysyłania zeznań.

Status 411

Nasze zeznanie może również odrzucone jeżeli próbujemy złożyć je po raz drugi – wówczas spotkamy się z problemem o nazwie „status 411”. Podatnik, który złożył już rozliczenie roczne nie może „podmienić” go na drugie rozliczenie. W przypadku konieczności przesłania kolejnej deklaracji (zeznania), jako cel złożenia deklaracji należy zaznaczyć opcję „korekta" w pozycji „Cel złożenia formularza".

Bez oprogramowania ani rusz

System e-deklaracje, przez który podatnicy mają możliwość wypełnienia i wysłania zeznania PIT za 2013 rok wymaga odpowiedniego oprogramowania. Do pracy z aplikacją e-Deklaracje Desktop wymagane jest zainstalowanie następujących składników do systemu operacyjnego: środowisko uruchomieniowe Adobe AIR; wtyczka do przeglądarek internetowych Flash Player w minimalnej wersji 9.0.115; program do odczytu dokumentów PDF Adobe Reader w minimalnej wersji 9.0.0. Do pracy z aplikacją e-Deklaracje Desktop wymagany jest również jeden z następujących systemów operacyjnych: - systemy z rodziny Windows: (Windows 8, Windows 7, Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate, Enterprise w tym edycje 64 bitowe, Windows Vista SP1, Windows XP Tablet PC Edition SP2 i SP3, Windows XP SP2 i SP3, Windows 2000 SP4, Windows 2003 Server; systemy z rodziny Mac OS: (Mac OS X v10.6, v10.7, v10.8); systemy z rodziny Linux: (Fedora 8 i nowsza, Ubuntu 7.10 i nowsze, openSUSE 10.3 i nowsze. Brak odpowiedniego oprogramowania sprawi, że rozliczenie się przez Internet nie będzie możliwe.