Ulga na dziecko w PIT nie przysługuje podatnikom, jeśli zawarło ono małżeństwo.
Ulga na dziecko w PIT nie przysługuje podatnikom, jeśli zawarło ono małżeństwo.
Odliczeń nie można dokonywać, począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym doszło do ślubu – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 12386/12). Wynikało to z art. 27f ust. 2 pkt. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), a począwszy od stycznia 2012 roku, zasada ta jest wyrażona w ust. 2c pkt. 2 wymienionego przepisu.
Stosuje się ją zarówno do dziecka małoletniego, jeżeli podatnik w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską, jak i do dziecka pełnoletniego, wymienionego w art. 6 ust. 4 i 3 ustawy o PIT (np. niepełnosprawnego lub do 25. roku życia uczącego się w szkole), pozostającego na utrzymaniu rodzica.
Posłanka w interpelacji zwróciła uwagę na krzywdzącą – zdaniem podatniczki, która się do niej zgłosiła – regulację, uniemożliwiającą skorzystanie z ulgi. Chodzi o to, że dziecko w trakcie studiów zawarło związek małżeński i ma potomstwo, ale cała nowa rodzina mieszka wspólnie z podatniczką i jest na jej utrzymaniu, ponieważ małżonkowie studiują.
Resort podkreśla, że przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletniość. Natomiast każdy z małżonków jest zobowiązany przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Dlatego za zgodą parlamentu od początku 2009 roku została wyłączona możliwość odliczania ulgi na dziecko, które zawarło małżeństwo. Obecnie resort nie przewiduje zmiany w tym zakresie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama