Podatnicy najwięcej kłopotów mają z wpisaniem numeru KRS organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. PIT, zapominają o podpisaniu PIT, a także nie wiedzą, czy w deklaracji podawać NIP, czy PESEL.

Mimo ciągłych zachęt ze strony administracji skarbowej do wcześniejszego rozliczania PIT większych efektów nie widać. Nadal połowa podatników zostawia rozliczenie z fiskusem na ostatnią chwilę.

Złożone zeznania

Liczba złożonych zeznań jest różna w poszczególnych województwach, choć w większości przypadków oscyluje wokół 50 – 60 proc. Przykładowo w woj. kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim złożonych zostało po 40 proc. spodziewanych zeznań, w woj. małopolskim – 58 proc., w warmińsko-mazurskim – 56 proc., w świętokrzyskim – 52 proc., w podkarpackim i pomorskim po 55 proc., w wielkopolskim i opolskim po 60 proc., w śląskim ponad połowa podatników złożyła już swój PIT.

Dość słabo wypada statystyka w woj. mazowieckim. Ewa Szkodzińska z Izby Skarbowej w Warszawie podała nam, że liczba złożonych zeznań to na razie 1 054 482. Dla porównania liczba zeznań PIT za 2010 r. wprowadzonych do systemu Poltax w 2011 r. w urzędach skarbowych woj. mazowieckiego wyniosła 3 126 293. Liczba zeznań za 2011 r. nie powinna być mniejsza od liczby PIT za 2010 r.

Rozliczenie PIT 2011

Rozliczenie PIT 2011

źródło: DGP

– Zdecydowanie większa frekwencja jest w małych miejscowościach – złożonych jest już nawet ponad 60 proc. Nieco słabiej jest w samej Łodzi – ok. 45 proc. zeznań – podkreśla Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Najczęściej składanymi formularzami w całej Polsce są: PIT-37 i PIT-36.

– Większość, bo ponad 81 proc. ogółu zeznań to deklaracje PIT-37, prawie 13 proc. to PIT-36, 3,5 proc. to PIT-38, 2,5 proc. to PIT-36L. Liczba PIT-39 jest minimalna – potwierdza Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.

Droga elektroniczna

Zeznania PIT można wysłać na kilka sposobów. Małgorzata Erdenberger z Izby Skarbowej w Kielcach przypomina, że podatnicy mogą złożyć deklaracje roczne metodą tradycyjną, tj. wysłać je za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, bądź mogą skorzystać z nowoczesnej formy wysyłania zeznania za pośrednictwem internetu.

– Podatnicy chętnie korzystają z pośrednictwa Poczty Polskiej, jak również osobiście składają deklaracje w swoim urzędzie skarbowym – stwierdza Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.

Złożenie zeznania, które nie zostanie zaakceptowane przez system (brak UPO), nie będzie skuteczne.

Statystyki wskazują na coraz powszechniejsze korzystanie z możliwości współpracy z urzędem skarbowym z wykorzystaniem internetu. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zapewnia, że również zeznanie podatkowe za 2011 r. można wysłać bez wychodzenia z domu, drogą elektroniczną, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i to bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Praktycznie wszystkie urzędy skarbowe zanotowały już ponaddwukrotny wzrost liczby PIT wysłanych przez internet w porównaniu z rozliczeniem za 2010 r.

– Do 27 marca 2012 r. zeznania w formie elektronicznej złożyło ponad 65 tys. podatników. Jest to więcej o 242 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – potwierdza Elżbieta Rabczak z Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Według Agnieszki Dogiel z Izby Skarbowej w Katowicach wzrosty mogą być spowodowane coraz większym dostępem społeczeństwa do nowych technologii, w tym internetu oraz możliwością zaoszczędzenia czasu i pieniędzy.

– Można szacować, że docelowa liczba e-PIT będzie prawie dwa razy większa niż w roku ubiegłym. Lawinowy wzrost liczby zeznań podatkowych wysłanych przez internet wynika przede wszystkim z tego, że jest to najprostszy, najszybszy i zupełnie darmowy sposób rozliczenia się z urzędem skarbowym – uważa Konrad Zawada.