Od 15 lutego można rozliczać się z podatku PIT za 2019 r., ale przedsiębiorcy korzystający z formularzy PIT-36 i PIT-36L nadal nie mogą tego zrobić przez internet. Elektroniczne wersje druków, wbrew zapowiedziom resortu finansów, ciągle są niedostępne.

AKTUALIZACJA: PIT-3 i PIT-36L są już dostępne w aplikacji e-Deklaracje oraz na stronie podatki.gov.pl.

„Kończymy prace nad udostępnieniem formularzy PIT-36 i PIT 36-L. Elektroniczne formularze zostaną udostępnione możliwie jak najszybciej na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach” – odpisał w poniedziałek (2.03) po południu na pytania serwisu Gazetaprawna.pl Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji MF.

19 lutego resort zapowiadał, że formularze będę dostępne „do końca przyszłego tygodnia”. Ten termin minął 1 marca, nie udało się go dochować.

Bez e-formularza nie da się rozliczyć PIT-36 w e-Deklaracjach

PIT-36 muszą złożyć m.in. przedsiębiorcy rozliczający się według skali, a PIT-36L przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. Elektroniczny formularz jest im potrzebny, by złożyć roczne zeznanie podatkowe przez internet za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje Desktop lub poprzez specjalną wtyczkę. Na stronie ministerstwa oraz w aplikacji mogą znaleźć jednak tylko nieaktualne wersje e-formularzy z zeszłych lat.

Inną, prostszą formą rozliczenia się z podatku przez internet jest usługa Twój e-PIT, w której wypełniony już druk za podatnika przygotowuje skarbówka. Ale i z tej opcji nie mogą skorzystać podatnicy prowadzący swój biznes. PIT-36 w usłudze Twój e-PIT jest przeznaczony tylko dla osób rozliczających inne dochody niż z działalności gospodarczej (np. dochody zagraniczne, dochody małoletnich dzieci), zaś PIT-37L w takiej formie nie jest dostępny w ogóle.

Nie ma PIT-36. Kiedy skarbówka wyśle zwrot podatku?

Co więc pozostaje podatnikom? Mogą poczekać na oficjalne formularze, zaufać którejś z komercyjnych aplikacji do rozliczania PIT-ów lub złożyć formularz w wersji papierowej. Termin na rozliczenie się z podatku PIT upływa 30 kwietnia.

Wybór formy rozliczenia ma jednak wpływ na zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli ktoś rozlicza się on-line, dostanie pieniądze w ciągu 45 dni. W przypadku złożenia papierowego PIT-a w urzędzie skarbowym, termin na zwrot to trzy miesiące.

"Ministerstwo Finansów mając na uwadze zaistniałą sytuację informuje, iż zwroty nadpłat z zeznań złożonych w formie elektronicznej PIT-36 i PIT-36L za 2019 r., nie zawierające błędów formalnych i merytorycznych, będą zwracane bez zbędnej zwłoki, w pierwszej kolejności" zapewniał nas już wcześniej Wydział Prasowy.

Dlaczego nie ma PIT-36? Podatnicy się denerwują

Na udostępnienie druków czeka spora grupa osób. W zeszłym roku PIT-36 złożyło niemal 2,8 mln podatników, a 629 tys. rozliczało się na PIT-36L.

Brak formularzy oczywiście denerwuje podatników, którzy chcieliby spełnić swój obowiązek złożenia zeznania, teoretycznie mogą to zrobić od 15 lutego także w formie internetowej, ale w praktyce nie ma do tego narzędzi. Pytania o to, kiedy PIT-36 zostanie udostępniony, otrzymujemy od naszych czytelników w komentarzach do artykułów oraz przez Facebooka.

Liczne komentarze pojawiły się też na prowadzonym przez MF facebookowym profilu „Twój e-PIT” pod postem, w którym resort przeprasza za inną wpadkę - nadal w usłudze Twój e-PIT nie można sprawdzić, na jakim etapie jest zwrot podatku. Przykłady komentarzy: „Popracujcie może intensywnie nad PIT-36 i PIT-36L - pomimo zapewnień formularzy brak!”, „To wszystko powinno funkcjonować z chwilą kiedy można było zacząć rozliczać PiT”, „Brakuje w kasie na socjal to nie ma PIT-36 w e-deklaracjach”.