Od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznania roczne PIT za 2019 r., ale pojawił się problem – nie ma jeszcze interaktywnych formularzy PIT-36 i PIT-36L. Ministerstwo Finansów zapowiada, że udostępni je do końca przyszłego tygodnia.

Interaktywne formularze są potrzebne, by rozliczyć się z podatku dochodowego przez internet za pomocą specjalnej wtyczki lub aplikacji e-Deklaracje.

PIT za 2019 r. można składać on-line od 15 lutego br. Podatnicy wypełniający druki PIT-36 (m.in. jednoosobowi przedsiębiorcy rozliczający się według skali) i PIT-36L (jednoosobowi przedsiębiorcy płacący podatek liniowy) bez najnowszych wersji e-formularzy mają z tym kłopot. To spora grupa osób: w zeszłym roku PIT-36 złożyło niemal 2,8 mln podatników, a 629 tys. rozliczało się na druku PIT-36L.

ZOBACZ TEŻ: PIT 2020. Komentarz

Ministerstwo Finansów przyznaje, że nie zdążyło z przygotowaniem elektronicznych formularzy PIT-36 i PIT-36L. W komunikacie technicznym na stronie podatki.gov.pl czytamy: „elektroniczne deklaracje PIT-36 i PIT-36L będą udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje desktop do końca przyszłego tygodnia. Przepraszamy za utrudnienia”.

Na prowadzonym przez resort facebookowym profilu „Twój e-PIT” internauci komentują zgryźliwie: „to jest kpina”, „po prostu cyrk”.

"Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań aby udostępnienie nastąpiło wcześniej" - zapewnia Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji MF w odpowiedzi na nasze pytania.

AKTUALIZACJA: Kiedy będzie dostępny PIT-36 za 2019? Ministerstwo Finansów znów nie zdążyło

W jaki sposób rozliczyć PIT-36?

Co mogą zrobić podatnicy, którzy powinni rozliczyć się na tych formularzach? PIT-36 w tym roku po raz pierwszy został udostępniony w usłudze Twój e-PIT, która umożliwia składanie przez internet druków wypełnionych już przez skarbówkę. Z tym, że dostępne w usłudze zeznania PIT-36 nie dotyczą przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej; fiskus przygotował te formularze z myślą o innych podatnikach, np. osiągających dochody zagraniczne lub zobowiązanych do doliczenia dochodów małoletnich dzieci. PIT-36L w usłudze Twój e-PIT nie jest dostępny w ogóle.

Rozliczenie się on-line umożliwiają komercyjni producenci programów do składania PIT-ów. Jeden z nich zapewnił, że już dziś jego aplikacja pozwala na poprawne wysłanie PIT-36. Kto jednak nie chce z tej możliwości skorzystać, musi czekać na ministerialny e-formularz lub rozliczyć się w tradycyjny sposób, składając papierowy druk w urzędzie skarbowym albo wysyłając go pocztą. Aktualne formularze PIT-36 ( w wersji 27) oraz PIT-36L (w wersji 16) można ściągnąć ze strony podatki.gov.pl i wydrukować.

Problem z PIT-36. Co ze zwrotem nadpłaty?

Sposób złożenia wpływa jednak na termin otrzymania zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku. Fiskus ma trzy miesiące od dnia złożenia zeznania na dokonanie zwrotu, ale w przypadku PIT-ów składanych przez internet, maksymalny termin na zwrot wynosi 45 dni. Czy przedsiębiorcy, którzy nie ze swojej winy mają obecnie problem z rozliczeniem się on-line, będą mogli liczyć na skrócenie tego terminu?

"Ministerstwo Finansów mając na uwadze zaistniałą sytuację informuje, iż zwroty nadpłat z zeznań złożonych w formie elektronicznej PIT-36 i PIT-36L za 2019 r., nie zawierające błędów formalnych i merytorycznych, będą zwracane bez zbędnej zwłoki, w pierwszej kolejności" - czytamy w odpowiedzi Wydziału Prasowego.