PIT-11 a ulga dla młodych. Jak poprawnie wypełnić nowy formularz

autor: Tomasz Ciechoński18.01.2020, 14:30; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:35
Przy uldze dla młodych nie ma znaczenia, za jaki okres wynagrodzenie jest wypłacane – liczy się dzień jego otrzymania

Przy uldze dla młodych nie ma znaczenia, za jaki okres wynagrodzenie jest wypłacane – liczy się dzień jego otrzymaniaźródło: ShutterStock

Każdy pracodawca musi do końca stycznia złożyć PIT-11 za 2019 r. Aktualnie obowiązująca wersja tego druku uwzględnia tzw. ulgę dla młodych. Jak rozpisać ją w poszczególnych rubrykach formularza?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • anon(2020-02-25 23:41) Zgłoś naruszenie 10

    Dzień dobry. Mam PIT-11 z kwotą w pozycji 36. Do jakiej pozycji PIT-37 mam ją przenieść? Ano to zależy od tego co ma Pani w pozycji 86 tego PITa. Tak jasny, intuicyjny i przejrzysty sposób wypełniania informacji wymyśliło MF.

    Odpowiedz
  • maratonczyk(2020-01-22 14:36) Zgłoś naruszenie 20

    A co z przychodami osób na umowie zawartej w celu przygotowania zawodowego, wyliczanych według procentowych stawek w zależności od tego w jakiej klasie się uczą? Korzystając z kosztów uzyskania przychodów i "kwoty wolnej" wiadome jest ze od tak niskich przychodów nie "wychodzi" podatek, ani składka zdrowotna. Gdyby jednak nie naliczać kosztów i kwoty wolnej to coś tam wyjdzie. Gdzie je umieścić w PIT-11?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JJ(2020-01-21 07:31) Zgłoś naruszenie 30

    W przykładzie 2 chyba jest pomyłka. Wynagrodzenie w sierpniu i we wrześniu należy wykazać w części G, rubryki 86 i 87, natomiast w okresie październik-grudzień w części E, wiersz 2, a nie odwrotnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adam T(2020-01-20 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, w wytycznych MF odnośnie wypełnienia pozycji 74 PIT-11 przeczytać można, że jest to składka policzona jako 7,75% od zwolnionych przychodów. Pamiętajmy jednak, że przepisy weszły w życie 1 sierpnia i już wtedy należało uwzględniać je na listach płac. W wielu interpretacjach wskazywano na art. 27b ustawy PIT. Z tego artykułu wynika (art. 27b ust. 2) że tylko składka, o którą zmniejsza się podatek jest ograniczana do wysokości 7,75%. Składka naliczona od zwolnionych przychodów, zgodnie z ust. 1 tego artykułu nie pomniejsza podatku. Jak więc należy rozumieć wspomniany artykuł i jak on się ma do ustalenia składek od zwolnionych przychodów? Czy inaczej mamy liczyć składki na listach płac, a inaczej na potrzeby PIT-11? Art. 27b. Obniżenie kwoty podatku 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 skala podatkowa lub art. 30c podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę: 1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.): a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, b) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku; 2) składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4. 2. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki. 3. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. 4. Obniżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się, pod warunkiem że: 1) nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska; 2) składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 podstawa obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych ust. 1 pkt 2a; 3) istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane