statystyki

PIT-11. Dużo zamieszania z ulgą dla młodych

autor: Magdalena Majkowska28.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:24
Bardzo skomplikowana stała się również kwestia związana z uwzględnieniem w informacji PIT-11 składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne młodym podatnikom objętym preferencją

Bardzo skomplikowana stała się również kwestia związana z uwzględnieniem w informacji PIT-11 składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne młodym podatnikom objętym preferencjąźródło: ShutterStock

Nowa wersja rocznej informacji PIT-11 przysporzyła problemów nie tylko płatnikom, lecz także rozliczającym ich biurom rachunkowym. Wszystko przez nowe rubryki, uwzględniające ulgę dla młodych.

TEMAT: Informacja PIT-11

PROBLEM: Jak wypełnić, gdy pracownik nie ukończył 26 lat

Prawidłowe wypełnienie nowego PIT-11 okazało się w tym roku na tyle skomplikowane, że w kwestii, jak to zrobić, poróżniły się nawet Ministerstwo Finansów i Krajowa Informacja Skarbowa. Konsekwencje ponieśli płatnicy i biura rachunkowe. Ci, którzy pośpieszyli się z przesłaniem skarbówce PIT-11 i już na początku stycznia sporządzili formularze zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez Krajową Informację Skarbową, musieli je korygować.

Obecnie nie powinno być z tym większych problemów. Wątpliwości rozstrzygnęła ministerialna instrukcja.

ZOBACZ TEŻ: PIT 2020. Komentarz

Nowa ulga, nowe problemy

Zwolnienie dla młodych podatników do 26. roku życia reguluje art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, wprowadzony nowelizacją ustawy z 4 lipca 2019 r. (Dz.U. poz. 1394).

Podatnicy objęci ulgą nie płacą podatku od części przychodu:

 • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, oraz
 • z umów zlecenia.

Począwszy od 2020 r. zwolnienie przysługuje do kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł. W 2019 r. obowiązywał inny limit – 35 636,67 zł, z uwagi na to, że ulga weszła w życie od sierpnia i obowiązywała tylko przez pięć miesięcy.

Pracodawcy (zleceniodawcy) stosowali nowe zwolnienie już przy potrącaniu zaliczek, ale tylko, jeśli młody pracownik złożył im oświadczenie, że spełnia warunki tej ulgi (patrz ramka). Płatnicy musieli więc w krótkim czasie wywiązać się z nowych obowiązków, a po zakończeniu roku podatkowego – sporządzić młodym pracownikom zmodyfikowane, roczne informacje PIT-11.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • frgth(2020-01-28 11:59) Zgłoś naruszenie 70

  Tak to jest jak zmiany podatkowe wprowadza się w środku roku, żeby tylko propaganda się kręciła!Nie można było do 1 stycznia poczekać? A teraz nawalone rubryk że szok. Osobno zasiłki jako "inne źródła". Bezsens!

  Odpowiedz
 • J-23(2020-02-24 22:33) Zgłoś naruszenie 01

  Pokażcie cokolwiek co pis zrobiło dobrze ....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane