W ramach ulgi rehabilitacyjnej rodzic nie może odliczyć kosztów mleka o składzie odpowiednio dobranym dla jego niepełnosprawnego dziecka. I to nawet wówczas, gdy kupione jest na receptę – stwierdził w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Wprawdzie w tym roku fiskus sam wypełnia roczne rozliczenia za ubiegły rok w ramach nowej usługi „Twój e-PIT” (www.podatki.gov.pl), ale osoba, która ma prawo do odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, musi sama uzupełnić zeznanie. Krajowa Administracja Skarbowa uwzględniła bowiem tylko ulgę na dzieci (tak jak podatnik zrobił to w poprzednim roku), a pozostałe preferencje trzeba wpisać samo dzielnie.
Podatniczka, która wystąpiła o interpretację, zapytała, czy w ramach ulgi na dziecko może odliczyć koszty zakupu specjalnego mleka dla syna z orzeczoną niepełnosprawnością. Dziecko ma wrodzoną wadę układu moczowego, co skutkuje przewlekłą jego niewydolnością, a docelowo grozi dializami i przeszczepem. Kobieta tłumaczyła, że aby nie powstała konieczność natychmiastowego wprowadzenia dializ, syn wymaga karmienia specjalistycznym mlekiem o odpowiednio dobranym dla niego składzie.
Preparat został sprowadzony z zagranicy zgodnie z zaleceniami lekarzy i za zgodą Ministerstwa Zdrowia. Co więcej, jest on wydawany na receptę. Podatniczka tłumaczyła, że mleko jest dla syna lekiem – tak jak inne medykamenty, które musi przyjmować (np. zastrzyki z erytro poetyny, antybiotyki).
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem kobiety. Przypomniał, że z ulgi (do określonej wysokości) można skorzystać, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że dziecko powinno stale lub okresowo stosować pewne lekarstwa. Podkreślił, że mleko, o które pyta podatniczka, jest jednak „środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia” i nie mieści się w definicji leku.
Przypomnijmy, że ustawa o PIT nie zawiera definicji leków. Dlatego fiskus posiłkowo posługuje się definicjami zawartymi w ustawie z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211, ze zm.).
Interpretacja dyrektora KIS z 1 marca 2019 r. nr 0115-KDIT2-2.4011.3.2019.1.HD