PIT: Ulga również na panele fotowoltaiczne

autor: Łukasz Zalewski03.01.2019, 07:25; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:31
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Trzeba pamiętać, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi być przeprowadzone i zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze kosztyźródło: ShutterStock

W ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć również wydatek na pompę ciepła połączoną z panelami fotowoltaicznymi.

Spytał o to nasz czytelnik: – Ogrzewam dom piecem gazowym oraz kominkiem z płaszczem wodnym. Chciałbym je zastąpić zestawem: powietrzna pompa ciepła plus panel fotowoltaiczny. Czy koszty te mogę odliczyć w ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej? Widzę, że na liście jest wymieniony wprost kolektor słoneczny, a nie ma panelu fotowoltaicznego – napisał czytelnik.

Z art. 26h ustawy o PIT wynika, że właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć wydatki na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Listę takich wydatków określa załącznik do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. poz. 2489).

Z ostatecznej wersji rozporządzenia wynika, że odliczyć można również wydatki, o które pyta czytelnik (najprawdopodobniej bazował on jeszcze na projekcie), czyli zarówno na pompę ciepła wraz z osprzętem, jak i na ogniwo fotowoltaiczne z osprzętem.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Mam Panele na dachu i Klimatyzację(2019-01-03 09:09) Zgłoś naruszenie 16

    Panele przez Inwerter wprowadzają energię do domu a Klimatyzatory ( w zimie) pracują w w funkcji grzanie - czy to też idzie do odliczenia ......mimo że dopiero w lutym słońce zaczyna efektywnie zasilać panele więc tak naprawdę to mamy w Lecie schładzanie za free.....bo ogrzewanie z paneli to nie u nas.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zib(2019-01-03 10:39) Zgłoś naruszenie 120

    Rozliczenie prosumentow jest w skali roku, w tym pol roku na pól, To nadmiar energii z lata konsumujemy zimą 80/100. W ten sposób mając 10 kW paneli fotowoltaiki mam zero energetyczny dom wielkości 200m2 przez cały rok. Kosztowało mnie to 50 tys , połowa już spłaciła się Teraz ,gdy dojdzie możliwość odliczenia inwestycji opłaca się to jeszcze bardziej. Nie rozumiem ludzi, kupują tyle zbędnych dorzeczy a niepotrafiących skalkulować , że najlepszy biznes jest właśnie na czystej energii z fotowoltaiki przy obecnym prawie prosumenta

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane