statystyki

Zasiłek zleceniobiorcy ujmuje się w PIT-11

autor: Magdalena Majkowska10.01.2019, 18:00
Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, powinien samodzielnie obliczać i wypłacać zasiłki na ubezpieczenie chorobowe

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, powinien samodzielnie obliczać i wypłacać zasiłki na ubezpieczenie choroboweźródło: ShutterStock

Czy zasiłek wypłacony zleceniobiorcy za 2018 r. ma być rozliczony na formularzu PIT-8C? – pyta czytelniczka DGP.

Przychody z zasiłku chorobowego są zaliczane do tzw. innych źródeł przychodów. W przypadku tego rodzaju należności nastąpiła zmiana zasad ich raportowania skarbówce. Obecnie właściwy jest do tego formularz PIT-11, a nie jak dotychczas – PIT-8C. Ten drugi dotyczy już tylko niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych. Zmiana wynika z rozporządzenia ministra finansów z 22 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2237) i ma zastosowanie już do dochodów uzyskanych w 2018 r.

W nowym wzorze informacji PIT-11 dodano część oznaczoną literą F (Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT), przeznaczoną do wykazywania przychodów z innych źródeł. Jest to część przeniesiona z dotychczasowej informacji PIT-8C w związku ze zmianą zakresu PIT-11 (patrz rozporządzenie ministra finansów z 22 listopada 2018 r., Dz.U. poz. 2237).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane