statystyki

PIT: Ulga również na panele fotowoltaiczne

autor: Łukasz Zalewski03.01.2019, 07:25; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:31
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Trzeba pamiętać, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi być przeprowadzone i zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze kosztyźródło: ShutterStock

W ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć również wydatek na pompę ciepła połączoną z panelami fotowoltaicznymi.

Spytał o to nasz czytelnik: – Ogrzewam dom piecem gazowym oraz kominkiem z płaszczem wodnym. Chciałbym je zastąpić zestawem: powietrzna pompa ciepła plus panel fotowoltaiczny. Czy koszty te mogę odliczyć w ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej? Widzę, że na liście jest wymieniony wprost kolektor słoneczny, a nie ma panelu fotowoltaicznego – napisał czytelnik.

Z art. 26h ustawy o PIT wynika, że właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć wydatki na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Listę takich wydatków określa załącznik do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. poz. 2489).

Z ostatecznej wersji rozporządzenia wynika, że odliczyć można również wydatki, o które pyta czytelnik (najprawdopodobniej bazował on jeszcze na projekcie), czyli zarówno na pompę ciepła wraz z osprzętem, jak i na ogniwo fotowoltaiczne z osprzętem.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Zib(2019-01-03 10:39) Zgłoś naruszenie 120

    Rozliczenie prosumentow jest w skali roku, w tym pol roku na pól, To nadmiar energii z lata konsumujemy zimą 80/100. W ten sposób mając 10 kW paneli fotowoltaiki mam zero energetyczny dom wielkości 200m2 przez cały rok. Kosztowało mnie to 50 tys , połowa już spłaciła się Teraz ,gdy dojdzie możliwość odliczenia inwestycji opłaca się to jeszcze bardziej. Nie rozumiem ludzi, kupują tyle zbędnych dorzeczy a niepotrafiących skalkulować , że najlepszy biznes jest właśnie na czystej energii z fotowoltaiki przy obecnym prawie prosumenta

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mam Panele na dachu i Klimatyzację(2019-01-03 09:09) Zgłoś naruszenie 16

    Panele przez Inwerter wprowadzają energię do domu a Klimatyzatory ( w zimie) pracują w w funkcji grzanie - czy to też idzie do odliczenia ......mimo że dopiero w lutym słońce zaczyna efektywnie zasilać panele więc tak naprawdę to mamy w Lecie schładzanie za free.....bo ogrzewanie z paneli to nie u nas.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane