statystyki

Makowski: Wiele zmienia się w PIT na lepsze, ale błędem jest exit tax [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek02.01.2019, 09:10; Aktualizacja: 02.01.2019, 09:13
Mariusz Makowski, doradca podatkowy

Mariusz Makowski, doradca podatkowyźródło: DGP

- Ulgi podatkowe z założenia stawiają w lepszej sytuacji pewne grupy podatników, więc wykorzystywane są przez rządzących do realizacji celów przez nich preferowanych - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Makowski, doradca podatkowy.

Jak ocenia pan zmiany w uldze mieszkaniowej, wchodzące w życie od 1 stycznia 2019 r.?

Generalnie będą one korzystne dla podatników. Cieszy wydłużenie okresu – z 2 do 3 lat – w którym będzie można ponieść wydatki na własne cele mieszkaniowe. Pozwoli to na spokojniejsze planowanie inwestycji. Cieszy również to, że nareszcie zakończą się spory o wydatki na wykończenie lokalu, poniesione jeszcze przed formalnym jego nabyciem. Niestety, w nowych przepisach jest też haczyk na nabywców mieszkań z rynku pierwotnego.

Czy chodzi o to, że kupujący mieszkania od deweloperów będą teraz musieli stać się ich właścicielami w ciągu 3 lat?

Tak, resort finansów dość sprytnie ukrył to w korzystnych przepisach i nie zaakcentował tej zmiany np. w uzasadnieniu do projektu. Niemniej uzupełniono lukę w przepisach. W 2018 r. sądy orzekały, że wydatki na lokal deweloperski są wydatkami na budowę, a nie na nabycie. Znowelizowane przepisy tego nie kwestionują, dodano jednak, że jeśli nie buduje się lokalu na własnym gruncie, to własność trzeba nabyć w ciągu 3 lat.

Czy pana zdaniem po tej zmianie podatnicy będą mieli jakiekolwiek szanse na ulgę, jeżeli deweloper spóźni się z realizacją inwestycji?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane