statystyki

Podatnicy, którzy złożyli PIT-WZ, nie są sprawdzani w pierwszej kolejności

autor: Agnieszka Pokojska22.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:49
Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów

Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- W instrukcji dla urzędów skarbowych nie ma żadnego ukrytego klucza działania administracji skarbowej - mówi w wywiadzie dla DGP Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.

Do urzędów skarbowych trafiła instrukcja w sprawie obsługi wniosków PIT-WZ. Czy – jak podała wczoraj Gazeta Wyborcza– podatnicy, którzy złożyli wniosek o wypełnienie zeznania przez skarbówkę będą teraz prześwietlani w pierwszej kolejności?

Nie było zaleceń, z których miałoby wynikać, że wszystkie osoby korzystające z PIT-WZ, powinny być kontrolowane przez urzędy skarbowe i to tym bardziej w pierwszej kolejności. To absurd. Dla urzędów skarbowych nie powinno mieć znaczenia, czy zeznanie podatkowe zostało sporządzone na podstawie złożonego wniosku PIT-WZ, czy w formie papierowej lub elektronicznej.

Po co zatem została wydana instrukcja?

Pismo z instrukcją dotyczącą obsługi wniosków PIT-WZ oraz wygenerowanych na ich podstawie zeznań PIT-37, a także obsługi oświadczeń PIT-OP zostało przesłane do urzędów skarbowych celem wsparcia urzędów skarbowych oraz udzielenia merytorycznej i technicznej pomocy w obsłudze nowego sposobu dokonywania rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych. W pierwszej kolejności urzędy skarbowe powinny dokonać weryfikacji zeznań, w których wykazano kwotę nadpłaty do zwrotu, tak aby dochować ustawowego terminu do jej dokonania. Co ważne weryfikacja wcale nie oznacza automatycznego wezwania do urzędu. W większości przypadków administracja skarbowa dokonuje analizy poprawności na podstawie informacji, które już posiada, bez konieczności angażowania podatnika.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kaja(2017-07-04 06:52) Zgłoś naruszenie 37

    W pierwszej kolejności powinno się kontrolować tych, którzy wykazują straty i mają bardzo duże koszty uzyskania przychodu. Logiczne jest to, że jeżeli mam firmę i ponoszę często straty to likwiduję firmę a nie mnożę strat. W następnej kolejności powinni być kontrolowani ci, którzy mają pieniądze na kontach a nie pracują.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane