Trybunał w orzeczeniu z 23 kwietnia 2025 r. stwierdził, że regulacja, zgodnie z którą wysokość wynagrodzenia kuratora ustanowionego dla strony w sprawie cywilnej ustala się w kwocie nieprzekraczającej 40 proc. stawek minimalnych za czynności radców prawnych, jest niezgodna z ustawą zasadniczą (sygn. akt SK 89/22).
Wyrok o wynagrodzeniach kuratorów procesowych nie został opublikowany
Wyrok nie doczekał się jednak do tej pory publikacji w Dzienniku Ustaw. Na problem zwróciło uwagę Stowarzyszenie Forum Adwokatów, które w petycji do premiera opisało negatywne zjawiska, do których prowadzi ta sytuacja. Stanowi ona „naruszenie przepisów konstytucyjnych, prowadzi do dalszego obowiązywania przepisów uznanych za niekonstytucyjne, a w konsekwencji godzi w prawa obywateli, w tym w szczególności w prawa kuratorów procesowych oraz rodzi poważne wątpliwości co do przestrzegania zasady państwa prawa oraz trójpodziału władz”.
Część sądów respektuje wyrok, część nie
Jak wskazano, brak ogłoszonego wyroku powoduje rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych – do stowarzyszenia napływają sygnały, z których wynika, że część sądów nadal stosuje niekonstytucyjne przepisy, powołując się na brak ogłoszenia wyroku TK, podczas gdy inne przyznają wynagrodzenie w takiej wysokości, jaka przysługiwałaby pełnomocnikowi w danego rodzaju sprawie. Ostrzeżono, że opóźnienie ogłoszenia wyroku może prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa wobec kuratorów, których prawa zostały naruszone. ©℗