Z co najmniej 10 do co najmniej 90 proc. wzrośnie wskaźnik przydziału spraw sędziom, którzy pełnią funkcję rzecznika dyscyplinarnego sądu lub jego zastępców – wynika z nowelizacji regulaminu urzędowania sądów powszechnych, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1444). Pensum orzecznicze w sposób drastyczny wzrośnie również dla członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Zdaniem resortu sprawiedliwości, który jest autorem zmian, obecne wskaźniki udziału w przydziale spraw dla osób funkcyjnych nie odzwierciedlają tego, jak bardzo takie osoby są obciążone zadaniami związanymi z tymi funkcjami. Zwłaszcza że wynikający z tego dodatkowy nakład pracy jest gratyfikowany odpowiednimi dodatkami. Ponadto ministerstwo jest zdania, że podniesienie tego typu wskaźników może korzystnie wpłynąć na czas trwania postępowań i obciążenie pracą w poszczególnych sądach. Po zmianach funkcyjni mają bowiem rozpatrywać o ok. 160 tys. spraw rocznie więcej niż obecnie, co stanowi wzrost o ok. 60 proc.
Więcej spraw dla sędziów funkcyjnych
Autorzy noweli, aby to osiągnąć, podnieśli pensum orzeczniczego prezesów lub wiceprezesów sądów z co najmniej 25 proc. do co najmniej 30 proc. (w sądach gdzie orzeka co najmniej 20 sędziów). Z większym obciążeniem będą musieli się pogodzić również przewodniczący wydziałów. W ich przypadku wskaźnik udziału w przydziale spraw wzrośnie (w zależności od liczby orzeczników w danym wydziale) o 20 lub o 25 proc. Więcej pracy będą mieli również wizytatorzy – ich pensum orzecznicze ma wzrosnąć z obecnych 50 do 60 proc. Znaczny wzrost będzie dotyczył również sędziów pełniących funkcję prezesa lub wiceprezesa sądu dyscyplinarnego. Obecnie właściwy dla nich wskaźnik to co najmniej 30 proc. przydziału spraw. Po zmianach wyniesie on co najmniej 90 proc.
Rzecznicy dyscyplinarni dociążeni
Na więcej pracy muszą się przygotować także ci sędziowie, którzy zasiadają w organach lub pełnią funkcje, a co do których powołania lub działalności obecne władze mają zastrzeżenia. Chodzi tutaj o wskazanych jeszcze przez Zbigniewa Ziobrę rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba i jego dwóch zastępców – Michała Lasotę oraz Przemysława Radzika, a także o 15 sędziów zasiadających w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa. Pensum pierwszej trójki wzrośnie o co najmniej 80 proc., a pozostałych o 65 proc.
Rozporządzenie umożliwi również przewodniczącemu składu orzekającego udzielenie zezwolenia na zajęcie miejsc na sali rozpraw w inny sposób niż to wynika z regulaminu. Przewodniczący będzie mógł to zrobić w uzasadnionych przypadkach, a resort wskazuje, że rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie w szczególności w sprawach o ustalenie płci metrykalnej. Chodzi o to, aby pozywające w takim postępowaniu swoich rodziców dziecko mogło koło nich usiąść. „Ma to na celu zmniejszenie dyskomfortu psychicznego powoda, w sytuacji, gdy na przykład pozwanymi są rodzice, którzy go wspierają” – tłumaczy resort. Jak jednak zaznacza rozwiązanie to będzie jednak miało zastosowanie także w innych sprawach, np., gdy będą przemawiały za nim względy organizacyjne i logistyczne, takie jak duża liczba oskarżonych wymagająca zajęcia przez nich miejsc dla publiczności. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw