W aplikacji mObywatel jest już dostępna mLegitymacja radcy prawnego i aplikanta radcowskiego.

Podobnie jak ta tradycyjna cyfrowa wersja tego dokumentu pozwala potwierdzić uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest dostępna dla urządzeń mobilnych z systemami IOS i Android z zainstalowaną aplikacją publiczną mObywatel. Dodanie mLegitymacji do mObywatela spowoduje możliwość posługiwania się dokumentem w trybie offline.

Posiadanie cyfrowej wersji legitymacji radcowskiej nie zwalnia z obowiązku posiadania tej tradycyjnej – podobnie jak w przypadku dowodu osobistego. Nie ma też możliwości posługiwania się cyfrowym dokumentem w sytuacji, gdy tradycyjny stracił ważność.

Korzystanie z elektronicznej legitymacji radcowskiej jest możliwe dzięki wymianie informacji dotyczących statusu zawodowego radców prawnych oraz statusu aplikantów między mObywatelem a systemem Krajowej Izby Radców Prawnych. Część użytkowników może się zdziwić, widząc w mLegitymacji inne zdjęcie, niż ma w legitymacji tradycyjnej. Dzieje się tak dlatego, że fotografia do mLegitymacji jest pobierana z Rejestru Dowodów Osobistych i odpowiada tej w dowodzie osobistym.

Ścieżkę korzystania z cyfrowego dokumentu potwierdzającego uprawnienia zawodowe przetarli adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy mogą się posługiwać swoją mLegitymacją od stycznia 2023 r. Ze sprawozdania prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej za zeszły rok wynika, że przez 12 miesięcy elektroniczną legitymację pobrano niemal 10 tys. razy. Początkowo nie obyło się bez problemów z honorowaniem mLegitymacji adwokackiej w sądach i aresztach (pisaliśmy o tym: „E-dokumenty nie wszędzie jeszcze honorowane”, DGP nr 12/2023). NRA zapewniała, że takie sytuacje zdarzały się incydentalnie i skutkowały interwencjami samorządu zawodowego.

Radcowie prawni początkowo mogą się spotykać z innymi problemami – ich dokument wymaga aplikacji mObywatel w wersji 4.28.0., co w niektórych przypadkach może rodzić konieczność aktualizacji oprogramowania. Z komunikatu zamieszczonego na stronie KIRP wnika, że jeżeli na urządzeniu z systemem IOS nie ma możliwości aktualizacji aplikacji mObywatel z App Store, należy wpisać w przeglądarce telefonu frazę: „mObywatel 2.0 App Store”, a następnie kliknąć przycisk „zainstaluj”. KIRP uprzedza również, że użytkownicy urządzeń z systemem Android powinni poczekać, aż w Sklepie Play pojawi się aktualizacja mObywatela do wersji 4.28.0. Zastrzeżenie to, jak się wydaje, jest już nieaktualne – w piątek, 15 marca, ze Sklepu Play dało się pobrać rządową aplikację w odpowiedniej wersji. KIRP instruuje, że w przypadku problemów z dostępnością usługi lub weryfikacją danych należy się skontaktować z właściwą okręgową izbą radców prawnych. ©℗