Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Aby oddać głos, trzeba najpierw wiedzieć, na kogo zagłosować i jak znaleźć swoich faworytów na listach. Już teraz możemy dokładnie sprawdzić listy wyborcze w wyborach 2023. Publikujemy poradnik, jak znaleźć kandydatów na posłów i senatorów, jak oddać ważny głos oraz jak sprawdzić, do którego lokalu wyborczego mamy udać się.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r. (niedziela). Głos na wybranych posłów i senatorów będziemy mogli oddawać w godz. od 7.00 do 21.00. Poniżej publikujemy instrukcję, jak znaleźć listy wyborcze, ulubionych kandydatów oraz jak sprawdzić, gdzie udać się na głosowanie i jak oddać ważny głos.

Wybory 2023. Gdzie mam głosować? Lista obwodów

Jeśli chcemy udać się do lokalu wyborczego i zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu 2023, to musimy widzieć, w którym obwodzie jesteśmy wpisani na listę wyborców.

Listę wszystkich obwodowych komisji wyborczych znajdziemy na stronie:https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/obwodowe/wyszukiwarka.

Znajduje się na niej mapka z podziałem na województwa. Musimy wybrać województwo, w którym głosujemy. Następnie wybieramy odpowiedni powiat, a potem - gminę. Po wyborze gminy wyświetli się lista wszystkich obwodowych komisji wyborczych w danej gminie (lub mieście). Każda komisja ma swój numer, adres lokalu oraz zasięg - a więc spis ulic, których mieszkańcy powinni oddać głos w danym lokalu.

Wybory 2023. Jak sprawdzić listy wyborcze?

Listy wyborcze z kandydatami na posłów i senatorów znajdziemy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Należy jednak znać numery okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Interaktywna mapa kraju z podziałem na okręgi w wyborach 2023 znajduje się pod adresem internetowym:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/okregi

Na stronie widnieje tabela, w której można odszukać numer okręgu oraz zapoznać się z obejmowanym zasięgiem. Po kliknięciu na konkretny okrąg wyświetlają się listy wraz z nazwą komitetu wyborczego.

Wybory 2023. Jak znaleźć kandydata na posła lub senatora?

Pełną listę kandydatów na posłów i senatorów w wyborach parlamentarnych 2023 znajdziemy w wyszukiwarce na stronie:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/kandydaci

Lista została utworzona w kolejności alfabetycznej, ale możemy szybko znaleźć swojego faworyta poprzez wpisanie imienia i nazwiska w wyszukiwarce.

Jakie informacje o kandydatach na posłów i senatorów w wyborach do parlamentu 2023 r. znajdziemy?

 • imię i nazwisko
 • zawód
 • miejsce zamieszkania
 • komitet
 • przynależność do partii politycznej lub poparcie
 • okręg wyborczy
 • numer listy
 • numer miejsca na liście.

Jak głosować w wyborach 2023?

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku (niedziela). Aby zagłosować tradycyjnie, należy udać się do lokalu wyborczego w godz. od 7 do 21. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty w formie tradycyjnej albo wersji elektronicznej (w aplikacji mObywatel).

Podczas wyborów 2023 komisja wyda trzy karty do głosowania:

 • z listą kandydatów do Sejmu
 • z listą kandydatów do Senatu
 • z listą tematów referendum 2023.

Aby poprawnie zagłosować na wybranych kandydatów należy oddać głos na jedną osobę spośród osób kandydujących do Sejmu oraz na jedną osobę spośród kandydujących do Senatu. Powinniśmy odnaleźć nazwisko wybranej osoby i w kratce obok postawić znak X. Następnie karty trzeba wrzucić do urny.