Referendum 2023 odbędzie się razem z wyborami do Sejmu i Senatu, a więc 15 października w niedzielę. Jak głosować, aby oddać ważny głos? Kiedy głosy będą nieważne? Co zrobić, jeśli nie chcemy wziąć udziału w referendum? Udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z głosowaniem w referendum i podajemy instrukcje, jak głosować lub nie głosować.
- Referendum 2023. Informacje ogólne
- Referendum 2023. Pytania [LISTA]
- Referendum 2023. Jak oddać WAŻNY głos? [INSTRUKCJA]
- Referendum 2023. Kiedy głos jest NIEWAŻNY?
- Referendum 2023. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?
Referendum 2023. Informacje ogólne
Głosowanie w referendum ogólnokrajowym odbędzie się w niedzielę 15 października 2023 r. W tym dniu będziemy też wybierać posłów do Sejmu oraz senatorów do Senatu. Głosowanie w referendum odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych, co głosowanie w wyborach do parlamentu. Wybory 2023 oraz referendum będą obsługiwać te same obwodowe komisje wyborcze. Organizacją i przeprowadzeniem referendum zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza.
Każdy wyborca będzie mógł otrzymaćtrzy karty do głosowania. Karty te nie będą spięte, ani w żaden sposób złączone. Są to:
- karta do Sejmu
- karta do Senatu
- karta referendalna.
Wybory i referendum odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej. Oznacza to, że do tej samej urny wrzucimy zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.
Referendum 2023. Pytania [LISTA]
Podczas referendum 15 października 2023 r. otrzymamy kartę, na której będą widniały cztery pytania referendalne. Oto one:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Referendum 2023. Jak oddać WAŻNY głos? [INSTRUKCJA]
Należy pamiętać, że ważność każdego głosu jest rozpatrywana oddzielnie dla każdego pytania. Inaczej mówiąc, ważny jest każdy głos, który został oddany w prawidłowy sposób na pojedyncze pytanie.
- Jako, że na karcie referendalnej znajdują się 4 pytania, to możemy oddać 4 głosy.
- Na każde z pytań możemy odpowiedzieć TAK lub NIE.
- Aby oddać ważny głos w odpowiedzi na dane pytanie, stawiamy znak „X” w kratce obok odpowiedzi, którą wybieraliśmy („Tak” lub „Nie”). Tę samą czynność powtarzamy dla każdego z czterech pytań.
- Jeżeli chcemy odpowiedzieć na wszystkie 4 pytania, to stawiamy 4 znaki „X” przy wybranych odpowiedziach – po jednym do każdego pytania.
- Jeżeli nie chcemy odpowiadać na wszystkie pytania, a tylko na wybrane, to stawiamy znak „X” tylko w kratce „Tak” lub „Nie” przy tym pytaniu/ach, na które chcemy udzielić odpowiedzi. Pozostałe pola zostawiamy puste.
Referendum 2023. Kiedy głos jest NIEWAŻNY?
Należy pamiętać, że ważność każdego głosu jest rozpatrywana oddzielnie dla każdego pytania.
Kiedy głos oddany w referendum będzie nieważny?
- kiedy nie postawimy znaku „X” przy żadnej odpowiedzi LUB
- kiedy postawimy znak „X” zarówno przy odpowiedzi „Tak”, jak i przy odpowiedzi „Nie”.
Jeżeli więc zależy nam na oddaniu nieważnych głosów na wszystkie cztery pytania, to należy pozostawić wszystkie kratki puste, lub postawić łącznie 8 znaków „X”. Należy pamiętać, że zarówno oddanie głosów ważnych, jak i nieważnych jest uwzględniane przy obliczaniu frekwencji. Jeżeli frekwencja w referendum przekracza 50 proc., to jest ono wiążące.
Referendum 2023. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?
Nie. Ważność głosu rozpatrywana jest oddzielnie dla każdego pytania, więc oddanie głosu nieważnego przy jednym z pytań, nie unieważnia prawidłowo oddanych głosów przy pozostałych pytaniach.
Kiedy referendum 2023 będzie wiążące?
Referendum ma moc wiążącą, jeżeli weźmie w nim udział ponad 50 proc. osób uprawnionych do głosowania. Do frekwencji liczą się wszystkie głosy oddane w referendum: ważne oraz nieważne.
Referendum jest wiążące, jeśli ponad połowa osób uprawnionych do głosowania pobrała kartę i wrzuciła ją do urny, nie przedzierając jej.
Referendum 2023. Co zrobić, jeśli nie chcę głosować?
Udział w referendum 2023 (jak i w wyborach) jest dobrowolny i nikt nie może być zmuszony do głosowania w nim.
- Jeśli nie chcemy brać udziału w referendum, to najlepiej jest w ogóle nie pobierać karty referendalnej. Następnie należy upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję w spisie wyborców.
- Jeżeli komisja wyda nam już kartę referendalną, pomimo prośby o to, żeby jej nie dawać, to mamy prawo ją zwrócić. Wtedy warto upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję.
Referendum 2023. Niszczenie kart referendalnych
Zniszczenie karty referendalnej może być uznane za czyn karalny. Lepiej więc tego nie robić.
Czy zniszczona karta liczy się do frekwencji?
Nie, ale tylko karta całkowicie przedarta nie zostanie wliczona do frekwencji. Natomiast, jeśli kartę pognieciemy, naderwiemy, zamażemy lub zrobimy na niej dopiski, to taka karta zostanie wliczona do frekwencji.
Referendum 2023. Kto dowie się o tym, że nie głosowałem?
Niepobranie karty do głosowania zostanie zapisane w spisie wyborców i będzie widoczne dla członków komisji.
Pozostałe osoby głosujące w referendum nie powinny widzieć tego, że nie pobraliśmy karty referendalnej. Komisje wyborcze korzystają bowiem z tzw. „nakładek RODO” – specjalnych papierowych lub plastikowych osłon na spis wyborców, dzięki którym - podpisując odbiór karty w spisie wyborców - widzimy tylko swoje dane.