Księgi wieczyste w internecie są dostępne dla każdego. Dysponując numerem dokumentu, który bez problemu można kupić w odpowiednim serwisie internetowych, dotrzemy do potrzebnych nam informacji.
.
1 Według Ministerstwa Sprawiedliwości jawność ksiąg wieczystych umożliwia bezpieczny handel nieruchomościami, a dostępność do takich rejestrów dodatkowo jeszcze ułatwiły ostatnie zmiany, wprowadzone przez nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od 1 grudnia 2013 roku wydruk z elektronicznej księgi ma taką samą wartość, jak dokumenty wydawane przez sąd. Ułatwiona została także praca m.in. komorników, którzy mogą wyszukiwać księgi w sytuacjach, gdy jest do niezbędne do realizowania ich zadań. Stanowisko Generalnego Inspektora Danych Osobowych w tej kwestii opiera się na art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Dokument jasno stwierdza, że księgi wieczyste są jawne i każdy ma prawo je przeglądać.
ShutterStock
2
Zasady ksiąg wieczystych
Najważniejsze zasady, które rządzą instytucją ksiąg wieczystych to
- Jawność formalna, zgodnie z którą każdy w obecności pracownika sądu zapoznać się z treścią księgi wieczystej. Zgodnie z tym przepisem nie ma możliwości zasłaniania się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej. Odmienną sprawą są akta księgi, które przeglądać może jedynie osoba mająca interes prawny oraz notariusz.
- Domniemanie zgodności ze stanem prawnym, zgodnie z którym uznaje się, że stan prawny ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością.
- Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeżeli pojawi się rozbieżność między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto nabyłnieruchomość od osoby wpisanej w księdze wieczystej jako właściciel.
- Pierwszeństwo praw wpisanych, zgodnie z którym prawa rzeczowe wpisane do księgi są ważniejsze niż, te które nie zostały wpisane.
ShutterStock
3
Księgi wieczyste przez internet
Informatyzacja ksiąg wieczystych zaczęła się w 2003 roku. W przypadku nowych ksiąg wieczystych sądy zazwyczaj od razu prowadzą je w formie elektronicznej, a starsze są stale wprowadzane do systemu elektronicznego. Od 2010 roku na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości działa publiczny, elektroniczny dostęp do tych zasobów. W momencie startu zinformatyzowano ponad 12 mln z niemal 19 mln ksiąg wieczystych. Dostęp do systemu online: http://ekw.ms.gov.pl/
ShutterStock
4
Wydanie odpisu księgi wieczystej ub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej składanych bezpośrednio lub korespondencyjnie do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych
Dokumenty urzędowe, które wydawane przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych to:
1. Odpis zwykły księgi wieczystej, który przedstawia ostatni stan wpisów w księdze wieczystej.
2. Odpis zupełny księgi wieczystej, który przedstawia oprócz treści odpisu zwykłego księgi wieczystej również wpisy wykreślone oraz wykreślone wzmianki, ujawnione od chwili przepisania dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
3. Odpisy dotychczasowych ksiąg wieczystych tj. prowadzonych w formie papierowej oraz odpisy dokumentów z akt ksiąg wieczystych
4. Zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej
Wniosek należy złożyć korespondencyjnie lub osobiście w centrali Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CCIKW) mieszczącej się w Warszawie – 00-454 Warszawa, ul. Czerniakowska 100, lub w ekspozyturze Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (ECI), która działa przy wydziale sądu rejonowego. Potrzebny będzie formularz KW-ODPIS „Wniosek o wydanie odpis u księgi wieczystej/ zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej”. Dokument należy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami, na maszynie, na komputerze lub ręcznie. W polu numer 2 zaznaczamy numer księgi, której której odpis lub za świadczenie ma dotyczyć. Wpisanie numeru księgi wieczystej polega na podaniu kodu wydziału ksiąg wieczystych, numeru księgi wieczystej i cyfry kontrolnej. Wniosek powinien również zawierać dokładny adres wnioskodawcy, a ten wcześniej powinien uiścić opłatę w kasie CCIKW lub na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości. W przypadku wniosku do ECI zapłacić trzeba w kasie sądu lub na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego, przy którym funkcjonuje ekspozytura. Z wnioskiem powinniśmy dostarczy oryginał uiszczonej opłaty za odpis lub kopię dowodu wpłaty na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości ( w przypadku korespondencji). Jeżeli wniosek spełnia wymogi formalne instytucja wydaje odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej wraz z dowodem wniesienia opłaty, na którym potwierdza się fakt wydania dokumentu.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję