KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną
O wydanie oświadczenia należy wnioskować do właściwego zarządcy drogi (gminna, powiatowa, krajowa), przy której znajdować się będzie budowa. Czas oczekiwania: ok. 14 dni.
Forsal.pl
2
Warunki dostawy mediów
Na tym etapie konieczne jest uzyskanie warunków dostawy mediów: energii elektrycznej w Zakładzie Energetycznym, wody i odbioru ścieków w zakładzie Wodociągów i Kanalizacji oraz gazu w Zakładzie Gazowniczym. Czas oczekiwania: do 30 dni.
ShutterStock
3
Wypis i wyrys z rejestru gruntów - działki własnej i sąsiednich
W wydziale geodezji i kartografii w odpowiednim starostwie powiatowym możliwe jest uzyskanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów działki własnej i sąsiednich. Czas oczekiwania: ok. 1 dnia.
ShutterStock
4
Aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa
U uprawnionego geodety konieczne jest wykonanie aktualnej dla działki mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500 przeznaczonej do celów projektowych.
ShutterStock
5
Decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej
Do kompletu konieczne jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (dla gruntów kl. I do III). Warto wyłączyć tylko tę część na której zamierza się zbudować dom.
ShutterStock
6
Projekt budowlany
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w biurze architektonicznym należy zamówić projekt. W zależności od preferencji - można wybrać pomiędzy gotowym albo indywidualnym, robionym na zamówienie. Architekt z uprawnieniami stworzy tzw. adaptację projektu.
Jednocześnie wykonać należy uzgodnienia Planu Zagospodarowania działki z zakładami: Energetycznym, Wodociągów i Kanalizacji, Gazowym, z właściwym zarządcą drogi przy której znajduje się inwestycja i w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji Projektowej).
Po wykonaniu tej adaptacji cała dokumentacja staje się projektem budowlanym. Do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, będzie on potrzebny w czterech egzemplarzach.
ShutterStock
7
Pozwolenie na budowę
Po spełnieniu wszystkich opisanych wymogów, jest się w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami należy złożyć w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego. Urząd w terminie 65 dni wydaje decyzję. Uprawomocnienie decyzji o pozwolenie na budowę następuje po dwóch tygodniach. Po tym okresie należy z powrotem udać się do urzędu po potwierdzenie uprawomocnienia.
Od 4 września 2013 roku obowiązuje nowy druk - wniosek o pozwolenie na budowę. Można go pobrać, np. ze strony internetowej odpowiedniego wydziału zajmującego się architekturą Urzędu Miasta w dziale Biuletyn Informacji Publicznej. Zawiera on m.in. dane inwestora, pełnomocnika i adres zamierzenia budowlanego.
Autor tekstu: Katarzyna Bańbor
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama