statystyki

Zagraniczne fundusze inwestycyjne chcą zarabiac na wynajmie mieszkań w Polsce

autor: Małgorzata Kwiatkowska03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 10:08
mieszkanie, nieruchomości

Dla indywidualnych właścicieli mieszkań na wynajem wejście zagranicy oznacza zwiększenie konkurencji w zdobywaniu najemcówźródło: ShutterStock

Zarabiającym na wynajmie mieszkań przybył nowy konkurent. Fundusze inwestycyjne z innych krajów zwietrzyły u nas niezły interes.

Inwestorzy z rozmachem wkroczyli na polski rynek długoterminowego wynajmu mieszkań. Najpierw Catella, międzynarodowy fundusz specjalizujący się w inwestowaniu w nieruchomości, kupił 72 mieszkania w luksusowym warszawskim wieżowcu Złota 44. A kilka dni temu Bouwfonds European Residential Fund (BERF) kupił od Matexi Polska projekt deweloperski, także w stolicy. Ta transakcja warta jest prawie 100 mln zł. Inwestycja obejmująca ponad 190 mieszkań ma być ukończona w ciągu dwóch lat. Funduszem zarządza Bouwfonds Investment Management. Wartość aktywów mieszkaniowych firmy szacowana jest na 1,66 mld euro.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska należącego do największej grupy deweloperskiej w Belgii, zdaje sobie sprawę, że na polskim rynku zaczyna się roić od zagranicznych funduszy. A w przyszłości akwizycji dokonywanych przez zachodnich graczy będzie więcej. – Polska to dla funduszy nowy, bardzo dobry i perspektywiczny rynek o wysokim poziomie stabilizacji – wskazuje.

Przewidywania te mogą się szybko spełnić. Firma Reas, która doradzała przy transakcji BERF i Matexi Polska, deklaruje, że aktywnie wyszukuje kolejne inwestycje dla funduszy, z którymi współpracuje. – Mamy nadzieję, że kolejne transakcje będą zamykane jeszcze w tym roku – informuje Paweł Sztejter, partner zarządzający w Reas.

Zagraniczni inwestorzy preferują stolicę, ale w grę wchodzą także Kraków i Wrocław. – Nie są też wykluczone Trójmiasto i Łódź – dodaje przedstawiciel Reas.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie