Po śmierci działkowca, który nie pozostawał w związku małżeńskim, prawo do użytkowania jego działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) może przejść na osoby bliskie. Kto konkretnie może ubiegać się o przejęcie działki oraz jakie kroki należy podjąć?
Proces przejęcia działki po zmarłym działkowcu wymaga spełnienia kilku formalności. Nie ma tu ma mowy o żadnym spadku i postępowaniu spadkowym, gdyż nie ma w tym przypadku prawa własności. Działkowiec jest jedynie właścicielem nasadzeń, a działkę otrzymał w drodze dzierżawy. Po zawarciu umowy kluczowe jest złożenie wniosku do zarządu ROD oraz, w przypadku wielu chętnych, oczekiwanie na decyzję sądu. Nowy działkowiec może również dołączyć do PZD, co daje mu dodatkowe prawa i obowiązki.
Kto może ubiegać się o działkę ROD po zmarłym?
Cały proces przejęcia działki po zmarłym, samotnym działkowcu reguluje art. 38 ustawy o ROD. Zgodnie z zapisem, osobami uprawnionymi do nabycia działki po zmarłym niepozostającym w związku małżeńskim (np. kawaler, wdowiec, rozwodnik) są jego dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia. Aby jednak móc skorzystać z tego prawa, należy spełnić określone wymogi formalne i czasowe.
Jak przejąć działkę ROD?
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o zawarcie umowy dzierżawy działkowej. Może to zrobić tylko osoba uprawniona. Wniosek taki należy dostarczyć do zarządu ROD w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca. Do wniosku konieczne jest dołączenie aktu zgonu zmarłego działkowca. Warto zadbać o potwierdzenie złożenia wniosku, co może być istotne w przyszłych procesach dowodowych.
Podpisanie umowy o działkę ROD
Umowa dzierżawy działkowej nie może zostać zawarta przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca. Ten czas przeznaczony jest na złożenie wniosków przez inne osoby bliskie, które również mogą ubiegać się o działkę. W przypadku, gdy w terminie zgłosi się więcej niż jedna osoba uprawniona, sprawa może trafić do sądu, który zadecyduje o przyznaniu prawa do działki, biorąc pod uwagę m.in. wcześniejsze korzystanie z działki ze zmarłym działkowcem.
Członkostwo w Polskim Związku Działkowców (PZD)
Osoba, która uzyska prawo do działki, może także zostać członkiem Polskiego Związku Działkowców (PZD). Aby to zrobić, należy złożyć deklarację członkowską do zarządu ROD.
Opłaty i szkolenia
Należy pamiętać, że nowy działkowiec zobowiązany jest do uiszczenia określonych opłat na rzecz ROD, zgodnie z § 147 statutu PZD, oraz do udziału w szkoleniu organizowanym dla nowych działkowców.