Polskie lato w pełni, ale nie każdy może cieszyć się zielenią i słońcem w przydomowym ogrodzie. Dla mieszkańców dużych aglomeracji jest jednak alternatywa w postaci możliwości nabycia prawa do działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych ROD. Jakie są zasady nabycia działek i z jakimi formalnościami się to wiąże?
Marzenie o własnym kawałku zieleni w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) jest osiągalne, ale proces nabycia działki może wydawać się skomplikowany. Jak instruuje Polski Związek Działkowców, działkę w ROD można nabyć na dwa sposoby. Pierwszy wiąże się z umową z zarządem ogrodu, drugi zaś z umową z aktualnym działkowcem.
Nabycie działki od zarządu ogrodu ROD
Pierwszym krokiem jest znalezienie wolnej działki w wybranym ROD. Informacji na ten temat należy szukać w zarządzie ogrodu. Kontakty do zarządu są zwykle wywieszone na tablicach informacyjnych w ogrodzie lub dostępne na stronach internetowych ROD. W przypadku trudności z nawiązaniem kontaktu z zarządem, można zwrócić się do właściwego Okręgu PZD, który może posiadać informacje o wolnych działkach.
Jeśli zarząd ROD dysponuje wolną działką, dopełni wszelkich formalności, niezbędnych do nabycia prawa do działki i zawrze z nami umowę dzierżawy działkowej. Jeżeli nie ma wolnych działek, warto zapisać się na listę oczekujących.
Nabycie działki od działkowca
W tym przypadku warto śledzić ogłoszenia zamieszczane przez działkowców w lokalnej prasie i na internetowych platformach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych.
Umowa przeniesienia prawa do działki
Po znalezieniu odpowiedniej działki należy podpisać umowę przeniesienia prawa do działki z aktualnym działkowcem. Umowa musi być sporządzona w trzech egzemplarzach – dla zarządu ROD, zbywającego i nabywcy. Podpisy muszą być poświadczone notarialnie.
Zatwierdzenie umowy przez zarząd ROD
Zbywający działkę musi następnie złożyć do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy, załączając jeden jej egzemplarz. Zarząd ma 2 miesiące na zatwierdzenie umowy. Do tego czasu zbywający pozostaje pełnoprawnym użytkownikiem działki. Jeśli zarząd nie zatwierdzi umowy, może odmówić, uzasadniając na piśmie, a strony mogą podważyć decyzję na drodze sądowej.
Opłaty dla nowych działkowców ROD
Każdy nowy działkowiec, poza wynagrodzeniem za nasadzenia, naniesienia i obiekty znajdujące się na działce, zobowiązany jest do uiszczenia dwóch podwyższonych opłat ogrodowych:
- opłaty na inwestycje, remonty i konserwację. Wysokość tej opłaty ustala zarząd ROD i nie może ona przekroczyć wartości infrastruktury ogrodowej przypadającej na jedną działkę;
- opłaty na zarządzanie ROD. Wysokość tej opłaty uchwala Okręgowa Rada PZD i nie może ona przekroczyć 25 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Dodatkowo, każdy działkowiec ma obowiązek pokrywania kosztów funkcjonowania ROD poprzez wniesienie opłat ogrodowych uchwalanych corocznie przez walne zebranie ROD. Opłaty te obejmują indywidualne rozliczenia za zużycie wody i energii elektrycznej.
Zasady nabycia działki ROD
- jednostka krajowa PZD nie prowadzi wykazu wolnych działek;
- działki się nie kupuje tylko dzierżawi;
- nabywca staje się tylko właścicielem posadzonych roślin, tzw. naniesień i obiektów na działce;
- każdy działkowiec ma prawo do jednej działki;
- prawo do działki jest przyznawane z uwzględnieniem miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Nie można nabyć prawa do działki z daleka od miejsca zamieszkania. Przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnianie jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Ustawową funkcją działki i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnych.