statystyki

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie pozwolenia na budowę

autor: JP29.03.2016, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Podstawą do dokonania wyboru stron postępowania będzie wyznaczenie obszaru oddziaływania planowanej inwestycjiźródło: ShutterStock

Uzyskanie pozwolenia na budowę w Polsce nie jest łatwe. Wiedzą o tym zwłaszcza przedsiębiorcy. Aż 189 dni potrzeba na uzyskanie pozwolenia na budowę hali magazynowej (wliczając w to wszelkie procedury administracyjne) – wyliczało niedawno Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (dla porównania na budowę domu jednorodzinnego potrzeba 78 dni).

Nic dziwnego, że w rozmaitych ankietach właśnie ten problem przedsiębiorcy wskazują jako jedną z głównych barier rozwoju działalności gospodarczej. I choć w raporcie Banku Światowego Doing Business pod względem łatwości uzyskania pozwolenia na budowę Polska w zeszłym roku awansowała aż o 80 miejsc (głównie za sprawą ubiegłorocznych zmian w prawie budowlanym), to wciąż zajmujemy odległą 52. lokatę.

Problemem jest też rosnąca liczba skarg wnoszonych przez podmioty trzecie, w sytuacji gdy pozwolenie zostało już przyznane. To problem nie tylko polskich, lecz także europejskich inwestorów – mówiono kilka miesięcy temu podczas spotkania Europejskiej Federacji Deweloperów. W polskim prawie decyzja może zostać uchylona nie tylko na wniosek strony, lecz także z urzędu, a organem właściwym do stwierdzenia owej nieważności jest wojewoda. Do Polskiego Związku Firm Deweloperskich napływa wiele sygnałów, że przedstawiciele administracji rządowej w różnych regionach kraju niekiedy nazbyt chętnie korzystają z tego uprawnienia, co wydłuża proces deweloperski o kilka miesięcy lub nawet lat.

Z badań autora przeprowadzonych w ramach działalności naukowej w kilkuset gminach i powiatach wynika, że najważniejsze problemy i kontrowersje związane z wydawaniem pozwoleń na budowę sprowadzają się do stwierdzenia zgodności między konkretnym projektem budowlanym a miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Jak zatem bronić się przed zalewem skarg osób trzecich, jak odwoływać się od niekorzystnych decyzji? Odpowiedzi szukaliśmy m.in. w najnowszych orzeczeniach sądów administracyjnych.

Zgodnie z art. 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290; dalej: prawo budowlane) każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Warunkiem jest zgodność takiego zamierzenia z innymi przepisami. Innymi słowy, w obecnym systemie prawnym mamy do czynienia z wolnością zabudowy, którą można ograniczać jedynie poprzez konkretne regulacje. Samo prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć dosyć szeroko. Ma go nie tylko właściciel nieruchomości, lecz także użytkownik wieczysty, a również – gdy umowa to przewiduje – np. dzierżawca (lub inny podmiot, któremu takie prawo przyznaje umowa obligacyjna).

To, czy projekt budowlany jest zgodny z wytycznymi przestrzennymi, środowiskowymi, a także warunkami technicznymi, jest weryfikowane na szczeblu powiatowym (lub miasta na prawach powiatu) po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę lub po zgłoszeniu robót budowlanych.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie