statystyki

Ustawa o gruntach rolnych: Nadleśniczy uchyli prawomocny wyrok

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.04.2016, 07:50; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:41
las, drzewa, natura

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami prawo pierwokupu gruntów zalesionych lub dopiero przeznaczonych do zalesienia będzie przysługiwało LP także wówczas, gdy nabycie miałoby nastąpić na podstawie orzeczenia sądowego wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.źródło: ShutterStock

Lasy Państwowe, a w ich imieniu odpowiedni ze względu na położenie gruntu nadleśniczy, będą uprawnione do skorzystania z prawa pierwokupu, nawet jeśli przeniesienie własności ma być efektem orzeczenia sądu. De facto więc organ spoza władzy sądowniczej będzie ingerował w treść prawomocnego wyroku.

To niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym. Tak ostro rządowy projekt nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych skrytykowała Krajowa Rada Sądownictwa.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami prawo pierwokupu gruntów zalesionych lub dopiero przeznaczonych do zalesienia będzie przysługiwało LP także wówczas, gdy nabycie miałoby nastąpić na podstawie orzeczenia sądowego wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Innymi słowy – osoba, która weźmie udział w licytacji takiej nieruchomości należącej do dłużnika, stanie się jej rzeczywistym właścicielem dopiero, gdy zgodzi się na to nadleśniczy. To nie podoba się KRS, która podkreśla, że LP będą miały aż miesiąc na zgłoszenie chęci skorzystania z prawa pierwokupu. A to wystarczający okres na uprawomocnienie się orzeczenia. Autorzy projektu najwidoczniej jednak nie wzięli tego pod uwagę: świadczy o tym brak przepisów odrębnych, które zapobiegałyby tego rodzaju skutkom.

A skoro tak, to do orzeczeń sądowych dotyczących nieruchomości leśnych będą musiały znaleźć zastosowanie regulacje przewidziane w k.p.c.: zgodnie z jego art. 363 par. 1 „orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia”. Co więcej, art. 365 par. 1 k.p.c. wyraźnie stanowi, że „orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby”.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie