statystyki

Rynek budowlańca, czyli jest drogo

autor: Małgorzata Kwiatkowska20.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:05
Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej.

Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej.źródło: ShutterStock

Osobom stawiającym czy remontującym domy sprzyja stagnacja cen materiałów budowlanych. Gorzej z kosztami wykonawstwa.

Tegoroczny szczyt sezonu budowlano-remontowego przyniósł kolejną podwyżkę cen wykonawstwa. Za pomoc specjalistów trzeba zapłacić o kilka procent więcej niż przed rokiem.

– Z naszych szacunków wynika, że tego lata koszty takich usług wzrosły średnio o ok. 5 proc. Budowlańców, szczególnie z doświadczeniem, nie przybywa. Do tego oferujący takie usługi rozszerzają je np. o kompleksowe zakupy materiałów czy projektowanie. Wzrost stawek pokrywa związane z tym dodatkowe koszty – informuje Marcin Gajewski, współwłaściciel serwisu internetowego Kalkulatory Budowlane, który monitoruje stawki na bazie ofert i zapytań, także anonimowych, od około 100 firm.

Te szacunki potwierdzają informacje zbierane przez portal Wielkiebudowanie.pl. Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej. O kilkanaście procent wzrosły koszty ocieplenia ścian zewnętrznych oraz murowania elewacji. Nieliczne spadki nie były większe niż kilka procent. Najmocniej – o 3,7 proc. – spadła cena montażu więźby dachowej. Według danych portalu w 2015 r. średnie ceny usług wzrosły o niemal 4 proc. Był to najwyższy wzrost od 2012 r., kiedy budownictwo napędzała organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej.

– Z rynku płynie do nas wyraźny komunikat, że mamy do czynienia z rynkiem wykonawcy – wskazuje Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB prowadzącej sieć marketów PSB Mrówka oraz składów budowlanych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie