statystyki

Rynek budowlańca, czyli jest drogo

autor: Małgorzata Kwiatkowska20.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:05
Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej.

Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej.źródło: ShutterStock

Osobom stawiającym czy remontującym domy sprzyja stagnacja cen materiałów budowlanych. Gorzej z kosztami wykonawstwa.

Tegoroczny szczyt sezonu budowlano-remontowego przyniósł kolejną podwyżkę cen wykonawstwa. Za pomoc specjalistów trzeba zapłacić o kilka procent więcej niż przed rokiem.

– Z naszych szacunków wynika, że tego lata koszty takich usług wzrosły średnio o ok. 5 proc. Budowlańców, szczególnie z doświadczeniem, nie przybywa. Do tego oferujący takie usługi rozszerzają je np. o kompleksowe zakupy materiałów czy projektowanie. Wzrost stawek pokrywa związane z tym dodatkowe koszty – informuje Marcin Gajewski, współwłaściciel serwisu internetowego Kalkulatory Budowlane, który monitoruje stawki na bazie ofert i zapytań, także anonimowych, od około 100 firm.

Te szacunki potwierdzają informacje zbierane przez portal Wielkiebudowanie.pl. Porównanie cen usług wykończenia i budowlanych w skali kraju wskazuje, że w maju tego roku były one łącznie wyższe o 4,9 proc. niż rok wcześniej. O kilkanaście procent wzrosły koszty ocieplenia ścian zewnętrznych oraz murowania elewacji. Nieliczne spadki nie były większe niż kilka procent. Najmocniej – o 3,7 proc. – spadła cena montażu więźby dachowej. Według danych portalu w 2015 r. średnie ceny usług wzrosły o niemal 4 proc. Był to najwyższy wzrost od 2012 r., kiedy budownictwo napędzała organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej.

– Z rynku płynie do nas wyraźny komunikat, że mamy do czynienia z rynkiem wykonawcy – wskazuje Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB prowadzącej sieć marketów PSB Mrówka oraz składów budowlanych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie