statystyki

Zaostrzenie przepisów o sprzedaży gruntów odroczone. Do 1 maja 2016 r.

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Grzegorz Osiecki08.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 08.12.2015, 09:46
1 stycznia miała wejść w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego znacznie utrudniająca swobodny obrót gruntami. Wygląda jednak na to, że zainteresowani ziemią będą mieli trochę więcej czasu na zakupy na łagodniejszych, obowiązujących teraz zasadach.

1 stycznia miała wejść w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego znacznie utrudniająca swobodny obrót gruntami. Wygląda jednak na to, że zainteresowani ziemią będą mieli trochę więcej czasu na zakupy na łagodniejszych, obowiązujących teraz zasadach.źródło: ShutterStock

Prawo i Sprawiedliwość o kilka miesięcy odroczy zaostrzenie warunków zakupu ziemi rolnej. Ale potem przeprowadzenie transakcji może być jeszcze trudniejsze, niż przewidywał poprzedni rząd

1 stycznia miała wejść w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego znacznie utrudniająca swobodny obrót gruntami. Wygląda jednak na to, że zainteresowani ziemią będą mieli trochę więcej czasu na zakupy na łagodniejszych, obowiązujących teraz zasadach. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli właśnie w Sejmie projekt nowelizacji, który przesuwa datę wejścia nowych przepisów na 1 maja 2016 r. PiS wskazuje m.in., że niektóre z zapisów ustawy wymagają doprecyzowania, tak aby Agencja Nieruchomości Rolnych była w stanie skutecznie realizować nałożone na nią nowe zadania.

– Konieczne zatem staje się przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z 1 stycznia na 1 maja 2016 r. – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Z informacji DGP wynika jednak, że na doprecyzowaniu ustawy się nie skończy, bo PiS szykuje własną wersję przepisów dotyczących handlu ziemią. W praktyce chodzi m.in. o ograniczenie dostępu do gruntów cudzoziemcom, którzy od 1 maja przyszłego roku nie będą potrzebowali do takich transakcji zgody MSW. Zdaniem partii rządzącej rozwiązania przyjęte w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego przez poprzedni parlament nie wystarczą, aby zapobiec wykupowi ziemi przez inwestorów z Unii Europejskiej.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel już powołał zespół, który ma przygotować nowe przepisy. Efekty jego prac powinny być znane do połowy stycznia. – Chcemy zabezpieczyć polską ziemię przed wykupem po 1 maja i to nie tylko tę we władaniu Skarbu Państwa, ale i prywatną – mówi nam wiceszef rolnictwa Zbigniew Babalski.

Wiceminister Babalski nie chce się na obecnym etapie wypowiadać na temat szczegółów proponowanych rozwiązań. Jednym z najważniejszych rozstrzygnięć będzie to, kto będzie mógł ziemię rolną kupić. Jak wynika z wypowiedzi polityków PiS, najchętniej zastrzegliby to prawo wyłącznie dla rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Miałoby to zabezpieczać przed kupnem ziemi np. przez duże firmy przez podstawione osoby. Jednak już teraz wiadomo, że ustawa będzie musiała zawierać pewne wyjątki.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • ketrzynski(2015-12-08 08:08) Zgłoś naruszenie 42

    brak ZUS, dopłaty do ziemi, dopłaty do maszyn, brak podatków dochodowych, no i teraz jeszcze tylko ziemia dla rolników. A jeśli ja nierolnik chcę sobie kupić dwa ha ziemi, żeby założyć sad, albo plantację choinkę, to co mam zrobić? Co to ma być? Jakaś uprzywilejowana kasta? Im większy prymityw, leń i warchoł tym większe przywileje (patrz rolnik, górnik i policjant).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rejent(2015-12-08 08:26) Zgłoś naruszenie 20

    Dopiero się przekonacie jak to będzie - obrotu ziemią, nie tylko rolną, prawie nie będzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie