Wrzesień to ostatni sygnał dla studentów, którzy nie mają jeszcze wynajętego mieszkania oraz dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą je wynająć żakom. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem.

Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która już w sierpniu br. odnotowała 212% wzrost zapytań o wynajem mieszkań i aż 237 proc. wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy (źródło: Adobe SiteCatalyst, sierpień 2015).

W miastach uniwersyteckich studenci mają duży wpływ na rynek nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w dobrej lokalizacji – w pobliżu uczelni, w centrum gdzie koncentruje się życie towarzyskie lub w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Ważna jest również atrakcyjna cena i coraz wyższy standard mieszkania. Studenci to wymagająca grupa najemców.

Obecnie na rynku nieruchomości pod wynajem dla studentów panuje bardzo duża konkurencja. W znalezieniu idealnego mieszkania pomocna jest lokalna wyszukiwarka Panoramafirm.pl, która jest źródłem informacji dla osób poszukujących mieszkań na wynajem. Nasza aplikacja mobilna pozwala na lokalizowanie na mapie m.in. biur nieruchomości, a także na bezpośrednie dotarcie do nich. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku, Eniro Polska. Funkcjonalności jakie oferuje Panorama Firm są szczególnie istotne, zwłaszcza dla młodego pokolenia żyjącego bardzo aktywnie i praktycznie nierozstającego się z urządzeniami mobilnymi. – dodaje Magdalena Wypychowicz.

Jak pokazują dane z serwisu Domiporta.pl w Polsce jest prawie 15 000 pokoi i stancji do wynajęcia, które koncentrują się głównie w miastach akademickich. Stanowią one prawie 17 proc. całej oferty najmu. Akademiki cieszą się największą popularnością, bo są najtańsze. Ale wielu studentów woli wynająć całe mieszkanie w kilka osób, co pozwala rozłożyć koszty. W zależności od miasta ceny małych mieszkań zaczynają się od 900-1200 zł za miesiąc.

Dla młodych ludzi liczy się koszt ponoszony przez jedną osobę. Zwiększenie liczby lokatorów na metr kwadratowy obniża koszty, więc młodzi ludzie często wynajmują mieszkania w kilka osób, najczęściej decydują się na mieszkanie dwu- lub trzypokojowe.

W Warszawie studiuje prawie 250 000 osób i jest to tym samym największy rynek wynajmu nieruchomości dla studentów. Wybór mieszkań jest tu duży, ale jednocześnie są także najwyższe ceny. Koszt wynajmu kawalerki to średnio 1670 zł. W porównaniu do Krakowa, drugim ośrodku akademickim pod względem liczebności studentów (ok. 200 tys.) i Wrocławia (150 tys. studentów) to kwota wyższa o 40 proc. i aż o 72 proc. wyższa od łódzkiej (źródło Home Broker). W porównaniu do tego samego okresu w 2014 roku, ceny wynajmu kawalerek w Warszawie i w Łodzi znacząco wzrosły – odpowiednio z 1500 zł i 800 zł (źródło Home Broker 2014 r.) do 1670 zł i 967 zł (źródło Domiporta.pl 2015 r.).

W przypadku większych mieszkań dysproporcje w stawkach najmu są jeszcze wyższe. Przykładowo 3-pokojowe mieszkanie to średnio miesięcznie 3 300 zł w Warszawie i 1 700 zł w Łodzi, co oznacza ponad 90 proc. różnicę. To również duży wzrost cen w porównaniu do roku ubiegłego; za wynajem 3-pokojowego mieszkania w Warszawie w 2014 roku trzeba było zapłacić 2 500 zł a w Łodzi 1 300 zł (źródło Home Broker). To wzrost odpowiednio o 32 proc. i o 31 proc.

Aby znaleźć mieszkanie w odpowiedniej cenie i lokalizacji studenci powinni się spieszyć, bo w październiku będą mieli zdecydowanie mniejszy wybór.