Inwestorzy na nowych formularzach podadzą dane niezbędne do uzyskania decyzji budowlanej. Przybyło stron, zmieniła się też szata graficzna
Inwestorzy na nowych formularzach podadzą dane niezbędne do uzyskania decyzji budowlanej. Przybyło stron, zmieniła się też szata graficzna
Wraz z nowelizacją ustawy z 20 lutego 2015 r. – Prawo budowlane (Dz.U. poz. 443) zmianie uległ rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba też było dostosować wzory formularzy do potrzeb noweli. Ministerstwo Infrastruktury wydało więc nowe rozporządzenie z 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (Dz.U. poz 1146).
Wzory wniosku, oświadczenia oraz zgłoszenia obejmują m.in. dane osobowe lub nazwę inwestora oraz inne informacje niezbędne do podjęcia rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu. Z kolei wzór decyzji o pozwoleniu na budowę zawiera: określenie organu wydającego decyzję, dane osobowe lub nazwę inwestora i innych stron postępowania oraz inne informacje niezbędne inwestorowi do legalnego wykonywania robót budowlanych. Swoistym novum jest wzór o pozwolenie na rozbiórkę, którego we wcześniejszym rozporządzeniu ministra infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów nie było – mimo że samo pozwolenie na rozbiórkę w przepisach budowlanych funkcjonowało.
Warto zauważyć, że wcześniejsze wzory nie przewidywały miejsca na umieszczenie wielu inwestorów we wniosku/zgłoszeniu przy jednym zamierzeniu budowlanym. Teraz jest to możliwe. Rozporządzenie powiela sprawdzone rozwiązania, jak np. katalog załączników określonych we wzorach. Jednocześnie eliminuje te części, które wprowadzały w praktyce pewne wątpliwości, jak „dokument wymagany” czy „niewymagany” oraz „potwierdzenie sprawdzenia”, tworząc w to miejsce jedno pole „załączam”.
Istotne jest też to, że zmieniła się szata graficzna. Podobna jest teraz do tej znanej z zeznań podatkowych. Rzuca się w oczy, że nowe wzory znacznie zwiększyły swoją objętość względem dotychczasowych. Wzór wniosku o pozwolenie liczy aż osiem stron, z kolei wniosek o pozwolenie na rozbiórkę pięć. Wzór oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane przedstawiony w załączniku nr 3 zawiera trzy strony. Pytanie, czy taki system usprawni proces rejestracyjny, czy go bardziej zbiurokratyzuje.
Zmienione wzory obowiązywać będą od 20 sierpnia 2015 r., o czym powinny pamiętać organy samorządowe wydające zezwolenia budowlane.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama