Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o MdM (Mieszkanie dla Młodych), która została uchwalona przez sejm 25 czerwca. Nowelizacja wprowadza korzystne zmiany dla rodzin z dziećmi, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

"Na zmianach skorzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne, dla których dopłatę zwiększono z 15 do 30% ceny zakupu mieszkania (3 i więcej dzieci) oraz z 15 do 20% dla rodzin z dwojgiem dzieci. W przypadku rodzin z dziećmi zwiększy się również powierzchnia mieszkania wliczana do dopłaty z 50 m2 do 65 m2, a maksymalny dopuszczalny wiek zostanie zniesiony, podobnie jak wymóg nieposiadania wcześniej własnego mieszkania. Pojawi się także możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym i od spółdzielni mieszkaniowych, dzięki czemu osoby z małych miejscowości również będą mogły skorzystać z dofinansowania" - czytamy w komunikacie.

BGK oraz banki współpracujące odpowiedzialne za udzielanie kredytów odpowiednio wcześniej przygotowały się do wejścia zmian w życie. Niezależnie od dokładnej daty uprawomocnienia się zmian, wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu na nowych warunkach będą mogły złożyć wniosek w swoim banku i otrzymać decyzję o dopłacie, podano również.

Uwzględniając 14 dniowy okres vacatio legis przewiduje się, że zmiany wejdą w życie pod koniec sierpnia.

Jednocześnie bank informuje, że do tej pory przyznał dofinansowanie na zakup 26 943 mieszkań i domów jednorodzinnych, gdzie wysokość dofinansowania wkładu własnego sięgnęła ponad 624 mln zł, z czego 322 mln wykorzystuje tegoroczny limit na wypłaty. Banki zawarły 24 961 umów kredytowych. Z programu najczęściej korzystały osoby bezdzietne, stanowiąc prawie 77% beneficjentów, a 20% to osoby/małżeństwa mające jedno dziecko.

"Mieszkanie dla młodych" to prorodzinny program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Obsługą finansową przedsięwzięcia zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.