Od nowego 2023 roku szykuje się prawdziwa rewolucja w Prawie budowlanym. Zasady budowy domu bez pozwolenia zostaną jeszcze bardziej zliberalizowane. Dotyczy to przede powiększenia metrażu budynku, który można wybudować tylko w oparciu o zgłoszenie – na własne potrzeby mieszkaniowe. Przy budowie domu można skorzystać z gotowych projektów budowlanych. Baza darmowych projektów ma wkrótce zostać powiększona o domy o powierzchni powyżej 70 mkw.

Znowelizowane przepisy Prawa budowlanego pozwolą rozszerzyć obecny katalog wznoszonych budynków o wszystkie domy jednorodzinne - bez względu na ich powierzchnię. Jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jeśli zaczniemy budować nawet 150-200 metrowy dom, to również pozwolenie nie będzie potrzebne.

Warunki budowy domu bez pozwolenia w 2023 r.
Wznoszony budynek:
- nie może być wyższy niż dwie kondygnacje,
- musi być wybudowany na własne potrzeby.


W nowym 2023 r. inwestor, zamiast uzyskać pozwolenie na budowę, będzie dokonywał zgłoszenia z konkretnym projektem budowlanym. Według MRiT, jeśli inwestor prawidłowo dokona zgłoszenia, urzędnicy nie będą mogli sprzeciwić się budowie.

W budowie domu pomoże z pewnością Baza Projektów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, która ma umożliwić organom nadzoru budowlanego dostęp do projektów budowlanych sporządzonych w postaci elektronicznej. Inwestor nie będzie musiał dołączać papierowej wersji projektu do wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień. Ma wystarczyć wskazanie indywidualnego numer w rejestrze.

Na stronie GUNB od 24 czerwca 2022 r. dostępne są do pobrania darmowe Projekty architektoniczno-budowlane domów do 70 mkw. Na chwilę obecną inwestorzy mają do wyboru 73 projekty takich budynków.

Budowa domu bez pozwolenia projekt, dokumenty

Inwestor, zanim ruszy z budową domu musi:

 • doręczyć zgłoszenie wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej;
 • zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Inwestor ma obowiązek złożyć oświadczenia dotyczącego tego że:

 • planowana budowa jest prowadzona przez w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
 • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli nie ustanowi kierownika budowy;
 • dokumentacja, którą dołącza do zgłoszenia, jest kompletna.

Darmowe projekty architektoniczno-budowlane. Baza projektów budowlanych GUNB

Każdy gotowy projekt domu zawiera - bezpośrednio po spisie treści w projekcie architektoniczno-budowlanym - informacje istotne dla inwestora, które odnoszą się m. in. do kwestii możliwości zmian/adaptacji gotowego projektu.

Projekty budowlane zamieszczone w bazie GUNB można filtrować według:

 • powierzchni (obecnie dostępne są tylko projekty domów do 70 m kw.);
 • liczby kondygnacji;
 • liczby pokojów;
 • typu dachu;
 • typu budulca (budynek drewniany lub murowany);
 • rodzajów zastosowanych rozwiązań (np. obecność balkonu czy garażu).

Po kliknięciu w wybrany projekt wystarczy wypełnić prosty formularz, podając swoje dane osobowe i adres email, a następnie zaznaczyć pole z napisem „Zapoznałem się z treścią wytycznych dla inwestora” i kliknąć w niebieski przycisk na dole strony. Wybrany projekt domu zostanie przesłany na wskazanego maila.

W bazie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są darmowe projekty domów jednorodzinnych wyłącznie do 70 mkw. Według zapewnień ministerstwa, w przyszłym roku pojawią się tam też większe budynki.

Zmiana projektów budowlanych

Możliwość skorzystania z darmowych projektów domów to oszczędność dla inwestora. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy projekt da się zrealizować na każdej działce. Zmiana projektu pod konkretną sytuację inwestora może wiązać się z kosztami zatrudnienia architekta.

Jak informuje GUNB, wszelkie zmiany/adaptacje projektu gotowego muszą być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i aktualne zaświadczenie o wpisie na listę właściwej izby samorządu zawodowego oraz muszą być czytelnie oznaczone, zarówno w opisie jak i na rysunkach, lub dodane w formie rysunków zamiennych.