Poprosiłem o przyspieszenie prac, tak aby w ciągu paru tygodni powstał projekt ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na briefingu prasowym wskazywał, że Skarb Państwa stać na to, aby gwarantować wkład własny na zakup mieszkania dla młodych rodzin.

"To program, który ma skompensować ten odwieczny deficyt w Polsce - brak mieszkań, brak +czterech kątów+. To było i jest marzenie wielu młodych polskich rodzin, także tych, którzy w poszukiwaniu lepszego życia musieli za ocean czy kanał La Manche emigrować" - powiedział premier.

Dlatego - jak dodał - zwrócił się do Rządowego Centrum Legislacji o przyspieszenie prac w tym zakresie. "Tak, żeby w krótkich paru tygodniach powstał całościowy projekt ustawy (...) o gwarancji wkładu własnego dla małżeństw do 40. roku życia" - zapowiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że propozycja będzie także zakładała wsparcie "na powiększenie mieszkania". "Jak ktoś już ma swoje mieszkanie, spłaca kredyt hipoteczny(...), to żeby państwo też pomogło w polepszeniu standardu" - dodał szef rządu.

Maląg: mieszkania w piramidzie potrzeb młodych ludzi są najważniejsze

Mieszkania w piramidzie potrzeb młodych ludzi są najważniejsze, to często element decydujący m.in. o tym, że zakładane są rodziny - podkreśliła we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Programy mieszkaniowe zawarte w Polskim Ładzie pozwolą dać młodym ludziom poczucie bezpieczeństwa - dodała.

Na konferencji prasowej minister odniosła się do kwestii zagwarantowania wkładu własnego przy zakupie mieszkania dla młodych ludzi - elementu Polskiego Ładu.

"Mieszkania w piramidzie potrzeb młodych ludzi mieszkania są najważniejsze. 43 proc. młodych Polaków mówi o tym, że najważniejsze są mieszkania, aby decydowali się na to czy zakładają rodzinę, czy wchodzą w związek małżeński, planują, aby urodziły się dzieci. Dlatego też programy mieszkaniowe zawarte w Polskim Ładzie pozwolą młodym ludziom dać poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, takiego zakotwiczenia, bo ten dom jest bardzo ważny" - powiedziała.

Minister podkreśliła też, że wsparcie rodzin jest bardzo istotne w aspekcie osobistym, ale także społecznym. Według niej, rząd tworzy "dobry czas dla polskich rodzin (...) poprzez realizację programów społecznych, dzięki którym "polska rodzina odzyskała swoją godność".

Maląg zaznaczyła, że rządzącym zależy na tym, by odwrócić trendy demograficzne i "by Polska była zbudowana na silnym fundamencie jakim jest rodzina". "Rodzina daje nam szczęście, poczucie bezpieczeństwa. Możemy wykonywać najróżniejsze zawody, najtrudniejsze misje, ale zawsze wracamy do swojego domu" - powiedziała.

Zapewniła, że rozpoczęte programy społeczne będą kontynuowane.